Simetriška SAWD: aprašymas, funkcijos ir veikimo principas

Simetriška SAWD: aprašymas, funkcijos ir veikimo principas

Simetriška „AWD“ arba „SAWD“ – tai visų varančiųjų ratų sistema, kuri nuo 2003 m. naudojama „Subaru“ automobiliuose. Ji montuojama visuose šio gamintojo automobilių modeliuose, išskyrus „BRZ“ ir „Kei“ automobilius. Tai pagerina transporto priemonės stabilumą ir valdomumą važiuojant slidžiu kelio paviršiumi. Sistema leidžia greičiau įsibėgėti važiuojant sausais keliais ir pagerina važiavimo bekele galimybes.

Kaip ji veikia

Išskirtinis „SAWD“ bruožas – tai simetriškas išdėstymas. Variklio pavarų dėžė, alkūninis velenas, sraigto velenas ir centrinis bei ašių diferencialai yra išdėstyti išilgai transporto priemonės ašies. Tai padeda sumažinti jos svorio centrą ir užtikrina geresnį svorio pasiskirstymą, ko pasekoje ir geresnį automobilio valdymą bei didesnį vairuotojo ir keleivių patogumą.

„SAWD“ gali turėti skirtingas konstrukcijas. Versijose su mechanine greičių dėže dažniausiai yra centrinis diferencialas su kūgine pavara ir klampia mova fiksavimui. Esant vienodam visų ratų sukibimui, variklio sukimo momentas tarp ašių pasiskirsto po lygiai. Klampi mova įsijungia, jeigu vienas iš ratų pradeda slysti ir didžioji sukimo momento dalis yra nukreipiama ašiai, turinčiai geresnį sukibimą. Versijos su galingesniais varikliais turi galinį savaime užsirakinantį diferencialą su klampia mova.

Automobiliuose su automatine pavarų dėže arba „CVT“, „SAWD“ sistema veikia naudojant kelių plokščių sankabą su gerotoriniu siurbliu. Šis paskirsto sukimo momentą tarp ašių atsižvelgdamas į kelio sąlygas. Kartais tam naudojama elektroninė kelių plokščių sankaba su teigiama fiksacija.

„SAWD“ funkcijos

Pavarų dėžės tipas Subaru modeliai Diferencialų ypatybės
Mechaninė Outback BL, BP, BR, BS; Impreza GR, CH, G3, GG; GJ, GP; Legacy BL, BP, BR, BM. Centrinis diferencialas turi kūginę pavarą, kuri užrakinama klampios movos pagalba. Dažnai jis turi ir reduktorių. Galinis diferencialas taipogi gali būti užrakinamas klampios movos pagalba.
Automatinė Legacy BL, BP, BR, BM; Tribeca B9. Nesimetriškas diferencialas su planetiniu pavarų komplektu ir plokštės tipo sankaba naudojama kaip centrinis diferencialas. Reikalui esant, dėka transporto priemonės dinamikos valdymo sistemos („VDC“), visą variklio galią galima tiekti vienam ratui.
„Lineartronic“ („CVT“) – nuolat kintanti transmisija Outback BL, BP, BR, BS; Impreza GR, CH, G3, GG; GJ, GP; Legacy BL, BP, BR, BM. Vietoj centrinio diferencialo sukimo momento paskirstymui tarp ašių yra naudojama kelių plokščių sankaba su elektroniniu valdymu. Ašių diferencialai yra atviro tipo.