Kaip patikrinti variklio aušinimo skysčio temperatūros jutiklį

Kaip patikrinti variklio aušinimo skysčio temperatūros jutiklį

Darniam automobilio veikimui, be abejo, reikia tvarkingo variklio. Visiem automobilių entuziastams yra žinoma kam reikalingas ir už ką atsako aušinimo skystis. Jis užtikrina optimalią variklio temperatūrą. Tačiau, kad visos sąlygos tinkamam variklio darbui būtų užtikrintos, reikia stebėti ir aušinimo skysčio temperatūrą. Apie skysčio temperatūrą mums pasako aušinimo skysčio temperatūros jutiklis. Tai yra termorezistorius, kuris keičia savo varžą priklausomai nuo temperatūros pokyčių, ypač nuo variklio aušinimo sistemoje esančio aušinimo skysčio. Kitais žodžiais tariant, tai yra nedidelė dalis, kuri turi tik vieną, tačiau labai svarbią, funkciją. Jutiklis matuoja aušinimo skysčio temperatūrą ir duoda signalą ventiliatoriui, jei skysčio temperatūra yra pakilusi. Šiai daliai veikiant netinkamai susiduriama su kur kas didesnėmis problemomis, pradedant nuo tam tikrų automobilio gedimų, kurių taisymas gali brangiai atsieiti savininkui, ir baigiant nepataisomai sugadintu automobilio varikliu.

Aušinimo skysčio temperatūros jutiklių rūšys

Yra išskiriamos dvi rūšys, tai yra mechaniniai ir skaitmeniniai.

Mechaniniai jutikliai perduoda signala apie pokyčius į borto kompiuterį, o šis duoda signalą įjungti ventiliatorių. Šis jutiklis yra prijungtas prie aušinimo skysčio temperatūros matuoklio.

Skaitmeniniai jutikliai nelabai skiriasi nuo mechaninių. Skirtumas, tas kad su šiuo jutikliu signalas tiesiogiai perduodamas į skaitmeninį ECU valdymo bloką. Esantis procesorius analizuoja pirminę informaciją rodydamas temperatūros rodmenis prietaisų skydelyje ir perduoda signalą įjungti ventiliatorių.

Kokie galimi aušinimo skysčio temperatūros jutiklio gedimai ir kas signalizuoja apie juos?

Jutiklis yra gana paprasta dalis, todėl gedimai pasitaiko itin retai. Vis dėlto yra kelios priežastys, dėl kurių gali sutrikti jo veikla. Laimei, daugelį gedimų net ir mažai patirties turintis automobilių entuziastas galės atpažinti savarankiškai.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių yra korozija arba kristalinės nuosėdos. Dažniausiai nutinka, kai vietoj aušinimo skysčio yra naudojamas kietas vanduo. Tai galima pamatyti vizualiai neišimant jutiklio. Šiuo atveju dalies rodmenys bus netikslūs, paprastai jis rodys žemesnę, nei iš tiesų yra, temperatūrą. Tai reiškia, kad ventiliatorius nebus įjungtas laiku, arba išvis nebus įjungtas. Dėl to aušinimo skystis gali net užvirti. Tai gresia totaliu variklio perkaitimu ir nepataisomu gedimu.

Jei jūsų automobilio ventiliatorius įsijungia varikliui dar nespėjus įšilti, tai taip pat gali būti susiję su jutiklio gedimu.

Pasidarė sunkiau užvesti variklį arba jis veikia nesklandžiai, o išmetamosios dujos dėl sutrikusio oro ir kuro mišinio yra taršensnės.

Prietaisų skydelyje užsidegė įspėjamoji lemputė lemputė “Check engine”. Tai yra labai rimtas signalas. Jis nebūtinai signalizuoja apie jutiklio gedimus, tačiau bet kokiu atveju nereikėtų į tai numoti ranka ir kuo skubiau atlikti apžiūrą.

Temperaturos daviklio gedimo pozymiai

Pastebėjote, kad kuro sąnaudos ženkliai padidėjo be tam akivaizdžios priežasties. Gali būti, kad dėl netinkamo jutiklio funkcionavimo įpurškiama daugiau degalų nei reikia.

Jutiklio viduje esantis elektros kontaktas yra pažeistas arba įtrūkęs. Jei pažeistas, jutiklis visiškai sudega. Jei įtrūkęs, jutiklis ir toliau veikia, tačiau dėl prasto kontakto pateikti duomenys bus netikslūs.

Taip pat galimi gamykliniai defektai. Deja, net gamyklos negali užtikrinti nepriekaištingos kokybės. Tai itin retas atvejis, tačiau pradiniai nežymūs gedimai gali peraugti į rimtus jutiklio gedimus.

Svarbu! Atpažinę šiuos gedimus neskubėkite keisti jutiklio. Visų pirma patikrinkite jungčių kontaktus ir laidus. Dažnesniais atvejais būna pažeisti laidai arba blogas jungčių kontaktas. Todėl visų pirma įsitikinkite, kad šie yra tinkamos būklės.

Kaip patikrinti aušinimo skysčio temperatūros jutiklį?

Jei jūsų automobilio variklis perkaista be jokios tam akivaizdzios priežasties, visų pirma turėtumėte patikrinti jutiklį. Yra keli patikrinimo būdai.

 Pirmas būdas:  Užveskite automobilį ir pažiūrėkite į prietaisų skydelį. Rodyklė maksimaliai pakilusi, bet variklis dar šaltas. Atjunkite kontaktus nuo jutiklio. Jei rodyklė nukrito maksimaliai žemai, tai reiškia, kad reikia pakeisti aušinimo skysčio temperatūros jutiklį. Jei rodyklė lieka maksimaliai aukštai, patikrinkite jutiklio kontaktus. Jei tolygiai ir palaipsniui šylant varikliui rodyklė šokinėja, tai gali reikšti, kad problema yra saugikliuose. Jei vis dėlto saugikliai veikia tvarkingai, nutraukite įžeminimo kontaktą. Jei rodyklė šoktelėjo aukštyn, temperatūros jutiklis neveikia.

 Antras būdas:  Jums reikės multimetro. Nustatykite, kad jis rodytų omus. Jums taip pat reikės termometro, kuris galėtų nustatyti virš 100°C temperatūrą. Paimkite karščiui atsparų indą, kuris nedeformuosis įpylus į jį verdantį vandenį. Galite pasinaudoti paprasčiausiu virduliu. Diagnostinio įrankio zondus prijunkite prie jutiklio laido ir korpuso. Panardinkite jutiklį į indą su vandeniu ir pradėkite kaitinti. Stebėkite multimetro ir termometro rodmenis. Jutiklis veikia gerai, jei skysčiui pasiekus 100°C multimetras rodo apie 177 omus. Jei rodmenys yra didesni, dalis veikia netinkamai ir jūsų automobilis perkais.

Kaip pakeisti variklio aušinimo skysčio temperatūros jutiklį savarankiškai?

Kaip pakeisti variklio aušinimo skysčio temperatūros jutiklį savarankiškai?

Šią procedūrą atlikti nėra sudėtinga. Jums reikės tik naujo jutiklio ir sandarinimo žiedo. Visų pirma, nupilkite aušinimo skystį. Geriausia, jei visiškai ištuštinsite skysčio bakelį, ypač, jei seniai nebuvote keitę skysčio. Būkite atsargūs ir neatlikinėkite šios procedūros kol variklis dar karštas. Palaukite kol atvės. Atminkite, kad aušinimo skystis yra toksiška aplinkai medžiaga, todėl pasirūpinkite tara į kurią nupilinėsite skystį. Demontuokite variklio apsaugą ir atjunkite radiatoriaus tvirtinimo detales. Įjunkite kondicionierių maksimaliu pajėgumu ir atidarykite radiatoriaus vožtuvą kartu su išsiplėtimo bako dangčiu. Po radiatoriumi pakiškite indą ir labai atsargiai atsukite išleidimo kamštį, palaukite, kol išbėgs skystis. Kol laukiate, pakiškite kitą indą po varikliu ir atsukite cilindrų bloko kamštį. Palaukite, kol išbėgs skystis. Po to pašalinkite seną jutiktį ir sumontuokite naują. Kartu su juo nuimkite sandarinimo žiedą ir pakeiskite jį nauju. Šiai procedūrai atlikti pasinaudokite tinkamu veržliarakčiu. Užbaikite keitimo darbus grąžindami visas dalis į savo vietas.

 Jei jutiklis po keitimo neveikia, galimos šios priežastys: 
  • i Blogai pritvirtinote naują jutiklį. Atlikite keitimo procedūrą iš naujo.
  • i Pamiršote įpilti aušinimo skysčio.
  • i Aušinimo skystis prateka ir jis pateko ant generatorius.
  • i Naujas jutiklis yra brokuotas. Visada rekomenduojama išsaugoti pirkimo kvitą ir grąžinti brokuotą dalį arba pakeisti ją nauja.

Aušinimo skysčio temperatūros jutiklis nors ir maža, tačiau labai svarbi dalis. Jai sugedus ar veikiant netinkamai neišvengiamai susidursite su variklio problemomis. Svarbu laiku keisti aušinimo skystį ir stebėti jutiklio būklę. Jei pastebėjote vieną ar kelis ir aukščiau paminėtų galimų jutiklio gedimo požymių, būtinai patikrinkite šią dalį, tačiau neskubėkite jos keisti. Šiame straipsnyje pateikėme du būdus kaip savarankiškai galite atlikti patikrą. Tam jums reikės vos kelių prietaisų. Jei neturite šių prietaisų ar vis dėlto norite būti tikri dėl savo automobilio būklės, visada galima kreiptis į specialistus. Geriausia išeitis būtų atlikti automobilio diagnostiką, kadangi paminėti gedimo požymiai gali pasireikšti ir esant kitiems defektams. Jei nustatėte, kad vis dėlto sugedęs jutiklis, aukščiau aprašėme, kaip galite pasikeisti jį savarankiškai. Jums prireiks vos kelių dalių, kurias nesunkiai rasite AUTODOC interneto parduotuvėje.

    Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

    Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.