Rūdžių šalinimas

Rūdžių šalinimas

Rūdys – tikras galvos skausmas kiekvienam automobilio savininkui. Neretai po žiemos liekame nemaloniai nustebinti aptikę ant savo transporto priemonės ruduojančias dėmes. Deja, joks automobilis negali būti visiškai apsaugotas nuo šios problemos ir ignoruoti jos negalima jei nenorite atsisveikinti su savo automobiliu anksčiau laiko. Tad šiame straipsnyje pasiaiškinsime, kas yra rūdys ir kas skatina jų atsiradimą, kokios automobilio dalys labiausiai linkusios korozijai, kaip pašalinti rūdis ir, galiausiai, kaip apsaugoti savo automobilį nuo jų atsiradimo.

Rūdžių atsiradimo priežastys

Prieš kalbant apie jų atsiradimo priežastis, pirmai prisiminkime, kas yra rūdys. Rūdys arba korozija, tai tai metalų irimas dėl fizikinės ir cheminės sąveikos su aplinka, kai metalas pereina į oksiduotą būklę ir praranda jam būdingas savybes. Tipiškiausia korozija yra geležies rūdijimas. Geležies oksidacija vyksta kai geležį veikia vanduo su deguonimi. Oksidacijos procesą pagreitina druska. Įvykus cheminei reakcijai susidaro purios geležies rūdys, kurios gali plisti gilyn. Taigi, kaip suprantame, vandens, deguonies ir druskos mišinys atsidūręs ant metalo ir yra korozijos atsiradimo priežastis. Su tokiomis, automobiliui nepalankiomis sąlygomis susiduriama keliuose kone kasdien, tačiau korozijai palankiausias metas yra žiemos sezonas, kai automobilį ne tik ištisai veikia drėgmė, bet ir keliai gausiai barstomi druskomis ir kitomis, ledą ir sniegą tirpdančiomis cheminėmis medžiagomis. 

Kur dažniausiai atsiranda rūdžių?

Kur dažniausiai atsiranda rūdžių?

Pažeidžiamiausios automobilio vietos, kurias dažniausiai atakuoja rūdys yra variklio dangtis, sparnų arkos, slenkstis. Taip ir dėl to, kad šios dalys labiausiai kenčia nuo purvo, žvyro, akmenukų ir panašiai. Taip pat lengvai pažeidžiami yra ir kėbulo dalių sujungimo vietos bei kėbulo dugno uždaros ertmės, lonžeronai. Purvas lengvai patenka ir kaupiasi ant šių vietų, todėl neišvengiamai susidaro rūdys. Galiausiai, korozijos “pamėgtos” dalys yra pakabos, stabdžių ir išmetimo sistemų dalys, kadangi šios dažniausiai neturi antikorozinės apsaugos. 

Kaip pašalinti rūdis savarankiškai

Rūdžių šalinimas yra nepigi procedūra. Žinoma, viskas priklauso nuo paplitimo stadijos ir vietos. Tačiau jei problema nėra kritinė, rūdis pašalinti galite ir patys namų sąlygomis. Tam jums prireiks dažymo plėvelės ir juostos, mentelės, įvairaus grūdėtumo švitrinimo popieriaus, glaisto, grunto, nuriebalinimo priemonės, poliravimo pastos, rūdžių nuėmimo priemonės, remontuojamo automobilio spalvos dažų, lako, asmeninės apsaugos priemonių tokių kaip pirštinės, kaukė nuo dulkių. Visas prekes galite rasti AUTODOC internetinėje parduotuvėje

Pirmiausiai uždenkite plėvele automobilį palikę tik rūdžių pažeistas vietas. Darbų eigoje ore skraidys daug dulkių su rūdžių dalelėmis, todėl reikia apsaugoti automobilį. Įsitikinkite, kad visi automobilio langai ir durelės yra uždaryti. Uždengus automobilį galima imtis šalinimo darbų.

Kaip pašalinti rūdis savarankiškai

Švitriniu popieriumi kruopščiai nušlifuokite rūdžių pažeistą vietą iki metalo. Tuomet laikantis ant etiketės nurodyta naudojimo instrukcija apdorokite reikiamą vietą rūdžių nuėmimo priemone. Pagal instrukcijas sumaišykite glaistą su kietikliu ir, naudodamiesi mentele, užtepkite gautą produktą ant nušlifuotų vietų. Leiskite pilnai išdžiūti. Paskui švitriniu popieriumi gerai išlyginkite paviršių. Jei reikia, pakartokite procedūrą kelis kartus. Nuriebalinimo priemone apdorokite paviršių ir padenkite purškiamu gruntu. Nušveiskite plonu švitriniu popieriumi kaskart drėkindami. Vėl apdorokite nuriebalinimo priemone ir galiausiai nudažykite kėbulą automobilio dažais. Pagal poreikį padenkite laku. Atlikę procedūrą nupoliruokite restauruotą vietą. Štai ir viskas, jūsų automobilis išgelbėtas nuo rūdžių. 

Kaip apsaugoti automobilį nuo rūdžių?

Deja, nei vienas automobilis negali būti pilnai apsaugotas nuo šios problemos. Ir nors automobilių gamintojai pasirūpina antikorozine apsauga, kiekvienas savininkas turėtų imtis papildomų rūdžių prevencijos priemonių. 

Kad tinkamai pasirūpintume automobilio nuo korozijos apsauga svarbu prisiminti, kad palankios sąlygos rūdims susidaryti yra druska, drėgme, šiluma, aukštas taršos lygis.

Pasirūpinkite automobilio apačia. Automobilio dugną reikėtų apsaugoti specialiomis priemonėmis, o kėbulą padengti specialia nanotechnologijų danga.

Kaip apsaugoti automobilį nuo rūdžių?

Tai ne tik tarnaus kaip prevencinė priemonė nuo korozijos, bet ir apsaugo transporto priemonę nuo dulkių bei purvo, tad rečiau teks plauti automobilį. Prieš atliekant šią procedūrą automobilį reikia tinkamai paruošti. Visų pirma, ji reikia gerai nuplauti ir nupoliruoti, kadangi nanotechnologijų apsaugos sluoksnis išryškins visus trūkumus. Norint apsaugoti savo automobilį šia danga rekomenduojama kreiptis pas specialistus, o ne rinktis šią paslaugą plovyklose, kadangi salonuose automobilis yra tinkamai paruošiamas ir yra naudojamos profesionalios priemonės, kurios užtikrina geresnį rezultatą. Profesionaliai atlikta nano apsauga tarnauja maždaug metus, po to procedūrą reikia vėl kartoti. 

Taip pat norint apsaugoti ratų arkas ir durelių apačią nuo ant kelio esančių dalelių keliamų pažeidimų, rekomenduojama įsigyti priekinių ratų purvasaugius. O priekinį bamperį ir variklio gaubtą galima apklijuoti specialia apsaugine plėvele. 

Pasirūpinkite kėbulu. Nenumokite ranka į gilesnius įbrėžimus ar susidariusias pūsleles, ir nebandykite remontuoti jų buitinėmis priemonėmis tokiomis kaip nagų lakas ir pan. Geriau pasitarkite su specialistai, kurie įvertins kėbulo būklę ir patars kaip geriau elgtis. Galbūt jūsų automobilį reikia nupoliruoti, kad būtų išvengta rūdžių susidarymo ar kitų rimtesnių bėdų. Atminkite, automobilio poliravimas nėra tik geresnė kėbulo išvaizda, bet ir prevencinė priemonė nuo kenksmingo aplinkos poveikio jūsų automobiliui.

Galvanizavimas. Tai yra metalo paviršiaus padengimas kitu metalu. Šios procedūros metu automobilio važiuoklė nupurškiama skystu cinku, kuris veikia kaip apsauginė plėvė.

Reguliariai plaukite automobilį. Paprasčiausias, bet efektyvus būdas kaip galite išvengti korozijos yra automobilio plovimas tiek žiemą, tiek vasarą. Žiemą tai ypač aktualu, kadangi kelio danga yra barstoma druskomis ir kitais chemikalais, kurie paspartina rūdžių susidarymą. Sūrus vanduo ant jūsų automobilio ne tik palieka negražias baltas dėmes, bet ir druskos koncentracija garuojant vandeniui didėja ir ji ima agresyviau veikti jūsų automobilį. Plaunant automobilį stenkitės kuo geriau nuplauti korozijos labiausiai pažeidžiamas vietas, o nuplovę nepamirškite išdžiovinti automobilio ir nuvaškuoti. Taip dar labiau bus užtikrintas rezultatas.

Nelaikykite automobilio šildomoje vietoje. Tai ypač galioja šaltojo sezono metu. Žinoma, labai malonu sėstis į šiltą automobilį, tačiau norint išvengti korozijos teks atsisakyti šio malonumo. Šiltoje patalpoje druskos, esančios ant automobilio, ima veikti intensyviau, o drėgmė dėl tirpstančio sniego taip pat nėra draugiška automobilio kėbului. Jei vis dėlto neturite kitos išeities, pasirūpinkite gera ventiliacija automobilio laikymo vietoje. 

Kaip jau minėjome, rūdys yra natūralus procesas, todėl laimėti šios kovos su gamta negalime. Deja, anksčiau ar vėliau visus automobilius paliečia ši problema, tačiau galime atidėti šį momentą užkirsdami kelia rūdžių susidarymo sąlygoms. Svarbu laiku pastebėti korozijos pėdsakus ir kuo greičiau juos pašalinti, kad išvengtume jų plitimo. Atidžiai apžiūrėkite savo automobilio kėbulą ir dugną ir nedelsiant imkitės priemonių pastebėję gilesnius įbrėžimus, kadangi su laiku būtent šiose vietose gali pradėti rudyti automobilis. Automobilį reikia reguliariai plauti ir rekomenduojama poliruoti. Be to, koroziją sustabdysite jei automobilio kėbulą bei dugną padengsite apsaugine dangą, o pažeidžiamiausias vietas, tokias kaip durelių apačia, ratų arkos ir bamperis apklijuosite specialia apsaugine juosta. Jei laikysitės aukščiau nurodytų rekomendacijų, galėsite džiaugtis sveiku automobiliu ilgiau.