Akumuliatoriaus krovimas: patarimai ir atsakymai į dažniausius klausimus

Akumuliatoriaus krovimas: patarimai ir atsakymai į dažniausius klausimus

Tikriausiai visiems vairuotojams bent kartą yra tekę susidurti su netikėtomis problemomis pačiu netinkamiausiu metu. Pavyzdžiui, žvarbų žiemos rytą skubant į darbą staiga aptinkate, kad raktų spyna yra visiškai užšalusi, o apledėję langai ir visai trukdo kažką pamatyti. Tuomet iš pat ryto kupini streso pradedate paskubomis gramdyti ledą nuo langų ir krapštyti užšalusią spyną. O galbūt jūsų automobilis valdomas pulteliu ir yra tekę susidurti su išsikrovusia pultelio baterija? Gal kada susiruošę į kelionę staiga pastebėjote, kad jūsų padanga prakiuro? Netikėtų problemų variantų yra begalės ir kaskart jos kaip reikiant sugadina nuotaiką ar išvis pakeičia planus. Tad šiandien pakalbėsime apie komponentą, kuris ypač jautrus žemai temperatūrai – akumuliatorių. Ką daryti kai jis išsikrovęs ir kaip jį įkrauti? Į šiuos ir dar daugiau klausimų atsakysime šiame straipsnyje ir galbūt mūsų patarimai padės jums išvengti streso susidūrus su šia problema.

Visų pirmą pradėkime nuo to, kad akumuliatorius nėra amžinas elementas. Jis taip pat turi tam tikrą tarnavimo laiką. Įprastai tai 3-5 metai, todėl patartina keisti akumuliatorių kas 5 metus. Nekeičiant jo ilgiau, akumuliatorius gali nepataisomai sugesti pačiu netinkamiausiu metu. Yra taip pat keli faktoriai, kurie turi įtakos šio elemento tarnavimo laikui, tai yra drastiškai aukšta ar žema temperatūra, važiavimo laikas, sunaudojamos elektros kiekis, generatoriaus diržų kokybė.

Kaip pakrauti akumuliatorių?

Yra keletas būdų kaip galima jį pakrauti. Galima naudoti įkroviklį arba pakrauti naudojant kitos transporto priemonės akumuliatorių. Žinoma, geriau naudoti įkroviklį, tačiau pasitaiko netikėtų atvejų kai vienintelė išeitis yra pasinaudoti kitu automobiliu. 

Jei kraunate su įkrovikliu tuomet visų pirma atjunkite akumuliatorių ir nuneškite į vietą kurioje krausite. Teigiamą akumuliatoriaus polių prijunkite prie teigiamo įkroviklio gnybto, o neigiamą prie neigiamo. 

Kaip pakrauti akumuliatorių?

Jei kraunate nuo kito automobilio, tuomet reikia sujungti akumuliatorių gnybtus, teigiamą prie teigiamo, neigiamą prie neigiamo. Abu automobiliai turi būti su išjungtais varikliais. Naudokite tik tvarkingus laidus, kitu atveju gali būti prarasta daug energijos. Leiskite automobiliams apie 10 minučių pastovėti, kad įtampa akumuliatoriuose išsilygintų. Tuomet užveskite įkraunančio automobilio variklį ir kraukite akumuliatorių 10-15 minučių varikliui dirbant aukštesniais sūkiais. Įkraunamo akumuliatoriaus variklis būtinai turi būti išjungtas, kitaip rizikuojate sugadinti generatorių arba elektronikos prietaisus! Paskui nuo abiejų akumuliatorių atjunkite gnybtus atvirkštine tvarka nei buvo prijungta, tai yra, pradėkite nuo neigiamų. Prijunkite neigiamą gnybtą prie įkrauto akumuliatoriaus ir užveskite variklį. Beje, nepamirškite, kad automobilio, nuo kurio buvo kraunamas akumuliatorius, variklį reikia užgesinti ir iš naujo užvesti pasibaigus krovimui. 

Kur ir kaip geriausia krauti akumuliatorių?

Akumuliatorius yra jautrus drastiškoms temperatūroms, todėl krovimui geriausia pasirinkti optimalios temperatūros patalpą. Tam puikiausiai galėtų tikti garažas, sandėlis. Taip pat nepatariama dėti akumuliatoriaus ant šalto paviršiaus, pavyzdžiui, betono, cemento ar metalo. Tam geriau tiks medinis paviršius. Tačiau nepatartina jo krauti namuose kadangi krovimo metu išsiskiria vandenilio ir deguonies dujos, kurios yra kenksmingos, o blogiausiu atveju gali ir sprogti. Todėl pasirūpinkite, kad žmonės ir augintiniai nebūtų toje pačioje patalpoje kartu su kraunamu akumuliatoriumi. 

Kiek laiko krauti akumuliatoriu?

Čia galioja auksinio vidurkio taisyklė. Tiek ne iki galo įkrautas, tiek perkrautas akumuliatorius nėra gerai. Abiem atvejais jam bus padaryta žala ir ilgainiui jis ims veikti prasčiau, praras savo darbines savybes. Akumuliatoriui pilnai pakrauti prireiks apie 20 valandų jei bus paisoma reikiamų sąlygų.

Be to, elemento darbinį pajėgumą reikia nuolat stebėti ir kartas nuo karto jį pakrauti nelaukiant kol jis visiškai išsikraus. Rekomenduojama nedelsiant jį pakrauti kai voltmetras rodo 10,5 V. Akumuliatoriui visiškai išsikrovus jame vyksta negrįžtami procesai, todėl venkite visiško jo išsikrovimo.

Ar galima krauti akumuliatorių per naktį?

Iš esmės, to daryti nepatartina. Vis dėlto, jei akumuliatoriaus kroviklis yra automatinis ir veikia nepriekaištingai, be trukdžių, tuomet galima palikti per naktį. Automatinis kroviklis turi laikmačio funkciją ir reguliuoja įkrovimo srovę, įtampą. 

Jei kroviklis nėra automatinis, tuomet palikę krautis per naktį galite pakenkti akumuliatoriui. Paliktas be priežiūros jis gali įkaisti ir intensyviau skleisti vandenilio dujas ir vandens garus. Be to, perkrovus jo darbinis pajėgumas sumažėja, gali pajuoduoti elektrolitas, pradėti koroduoti.

Kaip pasirinkti akumuliatoriaus kroviklį?

Yra išskiriami dviejų tipo įkrovikliai: automatiniai ir mechaniniai. Pagrindinis kriterijus į kurį reikėtų atkreipti dėmesį renkantis įkroviklį yra jo galia. Patogiausias variantas yra automatinis įkroviklis, kadangi nereikia jo prižiūrėti. Jis pats išsijungia kai akumuliatorius yra pilnai pakrautas ir krauna įrenginį tinkama srovės įtampa atsižvelgdamas į aplinkos temperatūrą, kadangi kroviklyje yra temperatūros jutikliai. Tai yra svarbu, kadangi per greitas įkrovimas gali pakenkti akumuliatoriui. Automatinio kroviklio nereikės nustatinėti ar prižiūrėti, jis pats viskuo pasirūpins. 

Mechaniniai įkrovikliai yra pigesni, tačiau jį teks prižiūrėti ir nustatinėti srovės įtampa, išlieka galimybė pakenkti akumuliatoriui, ypač jei iki to nėra tekę naudotis įkrovikliu. 

Ar galima krauti akumuliatorių neišėmus iš automobilio?

Yra viena paprasta taisyklė, jei jis yra visiškai išsikrovęs, jo negalima krauti neišėmus iš transporto priemonės. Tačiau dalinai pakrauti galima. Svarbiausia nesupainioti jungčių, kadangi tai gali pakenkti elektronikos prietaisams automobilyje. Kai kurie modernūs įkrovikliai yra ypač saugūs ir netgi leidžia krauti akumuliatorių automobilio eksploatacijos metu.

Kokia turi būti pakrauto akumuliatoriaus įtampa?

Normali įtampa yra 12,5–12,6 V ar daugiau. Jei voltmetras rodo mažesnę įtampą vadinasi laikas pakrauti. Beje, nepalikite žemoje temperatūroje išsikrovusio akumuliatoriaus ilgam. Žema temperatūra neigiamai veikia prietaisą, gali užšalti elektrolitas ir tuomet jis bus visiškai sugadintas ir nebetinkamas naudoti.

Ar reikia krauti naują akumuliatorių?

Ne. Nauji akumuliatoriai parduodami jau tinkami naudoti, todėl jų krauti nereikia. Jei pastebėjote, kad naujai įsigytas prietaisas neveikia, neverta bandyti jo krauti, verčiau grąžinkite prekę pardavėjui. Jei susiduriate su šia problema keliskart, apsilankykite pas specialistus, galbūt jūsų automobilyje yra gedimas.

Nors išsikrovęs akumuliatorius nedžiugina nieko, ypač jei tai nutiko netikėtai, tai nėra didelė bėda. Neskubėkite manyti, kad dabar jau jums teks pirkti naują, greičiausiai pakaks tiesiog jį pakrauti ir ateityje prižiūrėti geriau periodiškai tikrinant jo darbinį pajėgumą. Pravartu būtų įsigyti įkroviklį, šitaip visada būsite ramūs ir pasirengę. Šiame straipsnyje aptarėme kaip pakrauti akumuliatorių nuo kito automobilio, todėl net jei ištiko nelaukta problema, o po ranka neturite įkroviklio, visada galima paprašyti kaimyno ar kito žmogaus pagalbos. Be to, informavome kokia turi būti normali įtampa, todėl įsigiję voltmetrą visada žinosite ar jau laikas krovimui. Taip pat aprašėme, kaip teisingai reikia atlikti krovimą, kada būtina išimti šį prietaisą iš automobilio, o kada galima pakrauti paliekant viduje. Glaustai aptarėme, kokie būna krovikliai, kuo jie skiriasi, tad nesunkiai pasirinksite sau tinkamiausią variantą. Jei laikotės visų priežiūros rekomendacijų, tačiau susiduriate su išsikrovusio akumuliatoriaus problema dažniau nei turėtumėte, vertėtų apsilankyti autoservise, galbūt problema slypi kitur. Atminkite, šaltis ypač blogai veikia šį automobilio elementą, tad ruoškit roges vasarą ir mėgaukites vairavimu žiemą!

Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.