Antikorozinis padengimas

Kiekvienas automobilio savininkas svajoja apie nepriekaištingą automobilį. Neretai taip nutinka, kad, iš pažiūros, puikiai atrodantis automobilis iš tikrųjų yra stipriai pažeistas korozijos. Deja, nei vienas automobilis nėra apsaugotas nuo rūdžių. Automobilio kėbulą sudaro apie 70 proc. metalinės dalys, todėl, neišvengiamai, jos anksčiau ar vėliau pradės rūdyti. Tiesa tokia, kad korozija yra natūralus procesas, kurio šiai dienai visiškai sustabdyti ar atsikratyti negalime. Tačiau galime kaip įmanoma toliau atidėti šį momentą apsaugojus savo automobilį antikorozine danga. Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie dangą nuo rūdžių, jos veikimo principą. Taip pat aptarsime kokių dar prevencinių priemonių galime imtis norėdami apsaugoti savo automobilį nuo priešankstinio rūdijimo. 

Dėl ko atsiranda rūdys?

Korozija, tai natūralus procesas, kurio metu metalas, sąveikaudamas su vandeniu ir oru, oksiduojasi. Tai reiškia, kad dėl fizikinės ir cheminės sąveikos su aplinka metalas pradeda irti. Vienas labiausiai korozijos pažeidžiamų metalų yra geležis. Susidariusios purios geležies rūdys ima plisti gilyn taip vis labiau pažeisdamos metalą. Tai reiškia, kad ant automobilio susidariusios rūdys gali ne tik išplisti po visas automobilio metalines dalis, bet ir “sugraužti” jį iki skylių. Didžiausias katalizatorius korozijos plitimui yra druska, o ja, kaip žinome, žiemą barstomi keliai. Tai reiškia, kad žiemos metu automobilis yra ypač pažeidžiamas ir reikalauja didesnės priežiūros. Dažniausiai nuo korozijos kenčia nevedinamos uždaros kėbulo ertmės. Jose kaupiasi drėgmė ir purvas, o tai skatina rūdijimo procesą.

Taip pat kenčia kėbulo apačia – dugnas, ratų arkos, durelių apačia bei bamperis. Šios vietos dažnai pažeidžiamos smulkių ant kelio esančių abrazyvinių dalelių tokių kaip akmenukai ir smėlis, o pažeistos vietos tampa korozijos atsiradimo ir plitimo židiniu. Iš esmės, koroziją galima palyginti su pelėsiu. Tereikia tinkamų sąlygų ir ji kaip mat išplis po visą paviršių. Visa laimė, kad tinkamai pasirūpinus automobiliu, galima sutvarkyti pažeistą vietą ir užkirsti kelią jos priešlaikiniam atsiradimui ir plitimui. 

Dėl ko atsiranda rūdys?

Kas yra antikorozinis padengimas?

Kaip sufleruoja jau pats pavadinimas, antikorozinis padengimas yra tam tikra medžiaga, kuria padengiamas automobilis siekiant sustabdyti rūdžių atsiradimą. Gamyklose automobilis būna padengiamas apsauga nuo korozijos, tačiau to ne visada pakanka ir vairuotojui tenka pačiam pasirūpinti papildoma apsauga. 

Antikorozinės medžiagos pagal pagrindą yra skirstomos į šias rūšis: bituminės, vaškinės, parafininės arba plastiko polimerinės. Jos papildomos kitomis sudedamomis dalimis ir taip išgaunamos skirtingos dangos. 

Bituminės gali būti papildomos cinku, bronza ir kt., o vaškinės – inhibitorias. Tai tokios tokios medžiagos, kurios lėtina koroziją ir ir stiprina atsparumą. Parafininės arba plastiko polimerinės papildomos guma, kaučiuku, silikonu, plastiku ir kt. Į daugelio antikorozinių dangų sudėtį įeina vandenį išstumiančios medžiagos, kurios veikia sunkiai prieinamose vietose kur gali kauptis drėgmė.

Tikriausiai kyla klausimas, kokią dangą pasirinkti. Kiekvienas automobilis yra individualus, todėl geriausia būtų pasitarti su specialistais, kurie apžiūrėję jūsų transporto priemonę parinks tinkamiausią dangą. Atlikti šią procedūrą galima tiek žiemą, tiek vasarą.

Antikorozinė apsauga su laiku susidėvi ir ją reikia atnaujinti. Patartina tai daryti kas 1-2 metus, ar dažniau, kadangi dangos efektyvumas priklauso nuo medžiagos, automobilio būklės, važiavimo sąlygų ir kt.  Antikorozinė danga nekenkia automobiliu, todėl baimintis dėl dangos sąveikos su dažais ar metalu nereikia.

Dangos paviršius, ypač kaitinant saulei, gali suminkštėti ir prarasti savo savybes. Dažniausiai tai susiję su pasibaigusiu galiojimo laiku ir reiškia, kad laikas padengti automobilį iš naujo. Tačiau bituminio pagrindo dangos bijo ne karščio, o šalčio. Spaudžiant stipriam šalčiui danga gali sutrūkinėti. Tuo tarpu vaško pagrindo dangų sukibimas su automobiliu esant šalčiui tik gerėja.

Kur kreiptis norint padengti automobilį antikorozine danga?

Šią paslaugą suteikia plovyklose ir autosalonuose. Svarbu pabrėžti, kad plovyklose šis malonumas jums kainuos mažiau, tačiau kokybė bus akivaizdžiai prastesnė. Antikorozinis padengimas reikalauja kruopštumo ir dėmesingumo detalėms. Salonuose ši procedūra bus atlikta laikantis visų technologinių reikalavimų, bet to, bus parinktos profesionalios medžiagos tinkančios būtent jūsų automobiliui. Taip pat, salonuose padengimas yra atliekamas preciziškiau. Nuimami elementai, kurie gali būti nuimti, tam, kad būtų maksimaliai būtų pasiekti visi paviršiai. Taip pat pasirūpinama, kad visi neapdorojami paviršiai būtų uždengti, kadangi antikorozinę dangą sunku nuvalyti. Apdengiamas ir automobilio salonas, nes danga garų ir mažų dalelių pavidalu gali patekti į vidų ir nusėsti ant sėdynių ir sienelių. 

Yra daugybė šią paslaugą teikiančių dirbtuvių, todėl verta pasikliauti profesionalais. Antikorozinės dangos kaina priklauso nuo transporto priemonės matmenų. Ji gali svyruoti nuo 200 iki 450 ar daugiau eurų.

Kaip apsaugoti automobilį nuo korozijos?

Neskaitant antikorozinio padengimo yra keletas būdų kaip dar galite apsaugoti savo automobilį nuo rūdžių. Palankios sąlygos jų atsiradimui yra šiluma, drėgmė, druska ir aukštas taršos lygis. Todėl reguliariai plaukite automobilį, ypač žiemą. Druska, kuria barstomi keliai, nusėda ant automobilio ir skatina rūdžių atsiradimą. Vandeniui išgaravus lieka tik druska, kuri ima veikti dar agresyviau. Todėl niekada nepalikite baltų druskos pėdsakų ant transporto priemonės. Taip pat nepatartina automobilio laikyti šiltoje patalpoje kadangi tai skatina vandens garavimą, tirpsta sniegas. Jei nėra kitos išeities, pasirūpinkite gera patalpos ventiliacija. 

Taip pat jei atsirado gilesnių įbrėžimų ar po automobilio dažais susidarė oro pūslės ar dažnai sutrūkinėjo reikia kuo greičiau sutvarkyti pažeistą vietą kadangi tai gali tapti korozijos židiniu. Rekomenduojama reguliariai poliruoti automobilį, tai net tik palaikys gerą transporto priemonės išvaizdą, bet ir gali užkirsti kelią rūdijimui. 

Ką daryti jei atsirado rūdžių?

Jei aptikote rūdžių ant savo automobilio svarbu jas kuo greičiau pašalinti. Mūsų tinklaraštyje galite rasti straipsnį, kaip pašalinti rūdis savarankiškai. Jei situacija yra rimtesnė ar nenorite to daryti patys, reikia kuo greičiau kreiptis į specialistus. Jie įvertins korozijos lygį ir atitinkamai parinks geriausią sprendimo būdą. Jei automobilis yra stipriai pažeistas korozijos, geriau būtų nesiimti patiems spręsti šios problemos. Svarbiausia yra nenumoti ranka jei pastebėjote rūdis ir neignoruoti šios problemos, kadangi korozijos procesas yra greitai plintantis ir jūsų automobilis gali nepataisomai “sugraužtas”.

Ką daryti jei atsirado rūdžių?

Rūdys ne tik atrodo estetiškai nepatraukliai, bet ir gali rimtai pažeisti jūsų automobilį, todėl svarbu užtikrinti gerą apsaugą nuo jų. Deja, nei vienas automobilis nėra visiškai apsaugotas nuo šios problemos, tačiau jei norite eksploatuoti automobilį ilgiau nei 2-3 metus, teks susimąstyti apie apsaugą nuo korozijos. Šiai dienai yra daugybė antikorozinės dangos pasirinkimų, todėl visada geriausia kreiptis į specialistus. Svarbu žinoti, kad nei vienas antikorozinis padengimas nebus efektyvus jei netinkamai prižiūrėsite savo transporto priemonę. Reguliariai plaukite automobilį ir saugokite nuo druskos dėmių, kadangi ji spartina rūdžių atsiradimą. Ypatingą dėmesį skirkite dugnui ir kėbulo apačiai, automobilis rūdyti pradeda nuo apačios. 

    Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

    Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.