Kaip sureguliuoti automobilio priekinius žibintus

Kaip sureguliuoti automobilio priekinius žibintus

Tikriausiai ne vienam vairuotojui teko patirti situaciją kelyje, kai priešpriešine juosta važiuojančio automobilio žibintai spigina ir riboja matomumą. O galbūt atvirkščiai, kiti eismo dalyviai jums yra mirksėję žibintais, nes jūs atsidūrėte spigintojo vietoje? Vienu ar kitu atveju, situacija yra ne tik nemaloni, bet ir pavojinga. Nors tamsiu paros metu eismas yra kur kas mažiau intensyvus nei dieną, statistika rodo, kad net ketvirtadalis avarijų nutinka vos saulei pasislėpus. Atėjus žiemos sezonui kuomet dienos trumpėja, tampa itin svarbu pasirūpinti savo automobilio žibintais. Tinkamai sureguliuoti žibintai padės išvengti nemalonių, ar net avaringų situacijų kelyje, bei leis patogiai bei saugiai važiuoti bet kokiu paros metu. 

Kaip dažnai tikrinti automobilio žíbintus?

Situacija rodo, kad vairuotojai tikrina žibintus rečiau nei reikėtų. Dažniausiai žibintai tikrinami ir reguliuojami techninės apžiūros metu arba prieš ją. Tai reiškia, kad vidutiniškai žibintai tikrinami kas dvejus metus. Tačiau nereikia pamiršti, kad nuolat eksploatuojamo automobilio dalys juda ir laikui bėgant išsireguliuoja. Ypatingai tai veikia automobilius, kuriais dažnai važiuojama nelygiais, duobėtais keliais. Žibintai, kaip ir bet kokia kita dalis, nėra išimtis. Norint išvengti avarinių ar diskomfortą keliančių situacijų, verta dažniau tikrinti šią automobilio dalį. 

Į ką atkreipti dėmesį prieš reguliuojant žibintus?

Prieš atliekant šią procedūrą svarbu atkreipti dėmesį į kai kuriuos faktorius. Kuo daugiau svorio automobilio gale, pavyzdžiui, bagažinėje ar keleivių vietose, tuo labiau žibintai “žiūri” į viršų. Kitaip tariant, pasikeičia automobilio išilginės ašies ir kelio kampas. Tai reiškia, kad jūsų žibintai akins kitus eismo dalyvius. Prieš reguliuojant juos, reikia pašalinti visą papildomą krūvį iš automobilio. Bagažinėje turi likti tik tie daiktai, kuriuos vežiojatės nuolat. Tai galėtų būti atsarginė padanga, vaistinėlė, įrankiai ir kiti būtiniausi reikmenys. Automobilyje krūvis turi būti paskirstytas kaip įprasta važiuojant. Tai reiškia, kad procedūros metu ant priekinės sėdynės už vairo būtinai turi sėdėti žmogus. Jei reguliuosite žibintus be vairuotojo, jums sėdus už vairo dėl papildomo krūvio jūsų žibintų šviesa nebus paskirstyta viename lygyje kaip tai turėtų būti.

Nepamirškite patikrinti padangų. Slėgis jose turi būti normalizuotas. Jei padangos nuleistos žibintai, atitinkamai, švies žemiau nei reikia. 

Kaip sureguliuoti automobilio priekinius žibintus savarankiškai?

 Kaip sureguliuoti automobilio priekinius žibintus savarankiškai?

Žibintus savarankiškai sureguliuoti galėsite pasukinėję ratuką (reguliatorių) prietaisų skydelyje. Kad žibintai būtų tinkamai sureguliuoti jums reikės pastatyti automobilį priešais lygią sieną ar garažo duris apie 5-7 metrų atstumu. Įsitikinkite, kad paviršius yra statmenas, lygus, be ryškiai matomų defektų. Žibintų reguliavimui būtina sąlyga yra tamsa. Automobilis taip pat turi stovėti ant lygaus paviršiaus. Jei paviršius bus duobėtas, ar automobilis stovės palinkęs ar pasviręs, automobilio žibintus sureguliuosite neteisingai. Tinkamai pastatę automobilį įjunkite trumpąsias šviesas. Žibintai sureguliuoti tinkamai, jei šviesos spindulio aukštis sutampa su automobilio žibintų aukščiu, o intensyviausiai apšviestos vietos sienoje sutampa su žibinto viduriu. Sukinėdami reguliatorių koreguokite šviesas. Šią užduotį palengvinsite nusibraižę ant sienos schemą. Išmatuokite atstumą tarp žibintų centrų ir, pavyzdžiui, kreida, pažymėkite šį atstumą ant sienos. Tuomet išmatuokite atstumą nuo grindų iki žibinto centro ir taip pat perkelkite gautą rezultatą ant sienos. Jums belieka sureguliuoti automobilio žibintus taip, kad jų aukštis ir atstumas sutaptų su sienoje nubraižyta schema, o intensyviausiai apšviesta vieta sutaptų su žibinto centru. Jei automobilyje nėra reguliatoriaus, jums reikės atidaryti kapotą ir sukti prie kiekvieno žibinto esančius varžtus. Prie abiejų turėtų būti po du varžtus, vienu sureguliuosite aukštį, kitu nuokrypį į šonus. Tai padaryti galėsite pasinaudoję paprasčiausiu atsuktuvu. Rūko žibintus taip pat sureguliuosite tokiu būdu, tačiau jų apšvietimą nustatysite tik horizontaliai. Nepamirškite, kad reguliuojant žibintus vairuotojo vietoje turi sėdėti žmogus. Beje, naujesni automobiliai nereikalauja tokios procedūros, kadangi žibintai reguliuojami automatiškai priklausomai nuo automobilio apkrovos. Atminkite, kad savarankiškai atlikti šią procedūrą taip tiksliai kaip autoservise nepavyks, kadangi specialistai naudoja tam skirtą techniką, kurios pagalba pasiekiamas tiksliausias rezultatas.

Naudingi patarimai ir ką verta atsiminti

Korozija. Žibintų reguliavimo mechanizmą taip pat gali pažeisti korozija. Susidūrus su šia problema teks kreiptis pas specialistus, kadangi sukinėjant varžtus žibintų padėtis nesikeis. Beje, neliečiamas reguliatorius prietaisų skydelyje su laiku gali pradėti strigti, todėl kartas nuo karto nepamirškite jo pasukioti.

Švara. Nepamirškite reguliariai nuvalyti žibintų. Dėl purvo ir dulkių šviesa bus skleidžiama prastai ir netolygiai.

Lemputės. Tinkamam žibintų funkcionavimui svarbu yra tinkamos ir kokybiškos lemputės. Įsitikintike, kad esamos lemputės nėra perdegusios. Jei vis dėlto perdegė viena lemputė, rekomenduojama pasikeisti abi, kadangi žibintų lempučių tarnavimo laikas yra panašus ir tikėtina, kad perdegus vienai lemputei, netrukus perdeks ir kita. Be to, su laiku lempučių skleidžiamos šviesos ryškumas mažėja, todėl naujai pakeista švies ryškiau negu senoji. Rinkoje galima rasti skirtingų apšvietimo sistemų tipų nuo LED iki halogeninių ar ksenoninių. Taip pat egzistuoja ir lazerinių. Jos skiriasi šviesos intensyvumu, sunaudojamos energijos kiekiu, tarnavimo laiku ir kaina. Renkantis apšvietimo sistemą reikėtų įvertinti kokiais keliais važiuojate dažniausiai. Jei važiuojate tamsiais, neapšviestais keliais, tuomet pravarčiausia būtų rinktis intensyvesnio ryškumo lemputes. Važiuojant miesto gatvėmis užtektų ir mažesnio ryškumo. Jei ieškote praktiško ir patogaus varianto, galite rinktis halogenines lemputes. Jos yra nebrangios ir jas patogu pasikeisti savarankiškai, be specialistų pagalbos. 

Kaip sureguliuoti automobilio šviesas

Pasak specialistų, šiandien automobiliuose dažniau naudojamos LED nei ksenoninės lemputės. LED apšvietimo sistema yra itin moderni, kadangi tokiems žibintams pagaminti naudojamos technologijos, kurios identifikuoja judantį objektą kelyje ir apšviečia jį ryškiau. Tai ypač pravartu važiuojant tamsiu paros metu ar prastai apšviestais keliais. Taip pat tokie žibintai nukreipia šviesos srautą prasilenkiant automobiliams. Tokiu būdu priešprieša važiuojančio automobilio vairuotojas nėra akinamas. Žinoma, tokia apšvietimo sistema nėra diegiama visiems automobiliams. Prieš renkantis lemputes pasidomėkite kokia yra būtent jūsų automobilio apšvietimo sistema, kas jai būdinga ir kokios lemputės tinka. Jei pasirinksite ksenonines lemputes, nors jūsų automobiliui gamykliškai buvo pritaikytos halogeninės, galite nepraeiti techninės apžiūros, kadangi automobilis neatitiks techninių reikalavimų. 

Apibendrinant, priekinius žibintus galima sureguliuoti savarankiškai laikantis tam tikrų taisyklių. Svarbu, kad automobilis stovėtų ant lygaus paviršiaus ir nebūtų apkrautas. Prieš reguliuojant žibintus įsitikinkite, kad automobilyje nėra papildomo, kasdieniam naudojimui nereikalingo krūvio. Prieš pradedant procedūrą, patikrinkite slėgį padangose ir įsitikinkite, kad jis yra normos ribose. Nepamirškite reguliariai pasitikrinti žibintų, kad išvengtumėte avaringų situacijų ir netrukdytumėte kitiems eismo dalyviams. Jei vieno žibinto lemputė perdegė, geriau pasikeiskite abi, tai užtikrins tolygų abiejų žibintų apšvietimo intensyvumą ir tarnavimo laiką. Nepamirškite reguliariai juos valyti. Galiausiai, jei įtariate, kad žibintų padėtis nėra tinkama ir negalite patys jų sureguliuoti, pasikliaukite meistrais, autosalonuose jie bus sureguliuoti maksimaliai tiksliai. Saugumas kelyje yra svarbiausia, pasirūpinkite tiek savo, tiek kitų eismo dalyvių saugumu užtikrinę savo automobilio tinkamą priežiūrą ir darbą.