Kodėl užsikirtimas yra pavojingas varikliui ir kaip to išvengti

Kodėl užsikirtimas yra pavojingas varikliui ir kaip to išvengti

Variklio užsikirtimas yra toks gedimas, kurio metu vienas ar daugiau jo cilindrų neveikia. Tai sukelia pernelyg didelį variklio perkaitimą ir susidėvėjimą bei lemia stūmoklių ir cilindrų paviršiaus nusitrynimą. Toliau paaiškinsime, kaip reikia atpažinti ir išspręsti tokią problemą.

5 gedimo požymiai

 • Variklio trūkčiojimas dirbant tuščiąja eiga. Kartais vibracijos būna tokios stiprios, kad jas galima pajausti pavarų svirtyje, vaire ar automobilio kėbule. Be to, variklio darbo tuščiąja eiga sukimosi greitis yra nestabilus.
 • Sumažėjusi variklio galia. Jūs galite pastebėti variklio veikimo gedimus, kai paspaudžiate greičio pedalą, taip pat kaip atsiradus trūkčiojimams automobilio greitėjimo metu. Prietaisų skydelyje gali užsidegti indikatorius „Check Engine“ (patikrinkite variklį).

Sumažėjusi variklio galia

 • Įtrūkimai aukštos įtampos laiduose ir anglies nuosėdos ant uždegimo žvakių. Tai dažniausiai lengvai pastebima tikrinant detales.

Įtrūkimai aukštos įtampos laiduose ir anglies nuosėdos ant uždegimo žvakių

 • Variklio veikimo metu sklindantys neįprasti garsai. Pavyzdžiui, vietoj nuolatinio ūžimo galima išgirsti nereguliarius garsus.
 • Išaugęs kuro sunaudojimas. Tai dažniausiai sukelia degalų maišymo ir uždegimo procesų problemos.

šaugęs kuro sunaudojimas

Trys variklio užsikirtimo priežastys

 1. Problemos uždegimo sistemoje. Sugadintos uždegimo žvakės, sulūžusios ritės, aukštos įtampos laidai arba neteisingi nustatymai gali sukelti uždegimą per anksti arba per vėlai, o tai savo ruožtu sutrikdo kuro-oro mišinio degimo procesą bei sukelia variklio gedimą.
 2. Degalų tiekimo ir maišymo procesų sutrikimas. Degalų purkštukų užterštumas ir solenoidinių vožtuvų gedimas, oro filtro užsikimšimas, stabdžių vakuuminis stiprintuvas, nuotėkiai įsiurbimo ar kuro tiekimo sistemose gali sukurti prastą arba labai gerą oro/kuro mišinį, kuris daro įtaką degimo efektyvumui. Panašias pasekmes turi ir gedimai masinio oro srauto jutiklyje, droselio padėties jutiklyje bei tuščiosios eigos oro kontroliavimo vožtuve.
 3. Nuotėkis degimo kameroje. Tai dažniausiai sukelia stūmoklių, vožtuvų, cilindro galvutės tarpiklio degimai ir cilindro paviršiaus nusitrynimas. Taipogi, tai gali sukelti ir netinkamai sureguliuotas vožtuvas, sugadinti arba hidrauliniai stūmikliai bei netinkamas vožtuvo reikiamo ritmo veikimo nustatymas.

 6 „AUTODOC“ patarimai 

 1. Laiku pakeiskite eksploatacines medžiagas. Pavyzdžiui, oro filtrus reikėtų keisti kas 10 000 – 15 000 km. Priklausomai nuo tipo, uždegimo žvakės naudojamos nuo 30 000 iki 100 000 km, o kuro purkštukai – 100 000 – 120 000 km.
 2. Reguliariai valykite kuro purkštukus – maždaug kartą per metus. Atlikite tai pridėdami specialų priedą kurui. Esant dideliems nešvarumams, geriau apsilankykite remonto dirbtuvėse.
 3. Naudokite tik aukštos kokybės variklio tepalą. Susidėvėję variklio produktai gali sukelti jo perkaitimą, užkimšti stūmoklio žiedą ir sugadinti kitus elementus. Rekomenduojama tepalą ir jo filtrą keisti kas 10 000 – 15 000 km.
 4. Naudokite aukštos kokybės kurą. Tai užkirs kelią anglies susidarymui ant variklio komponentų paviršiaus.
 5. Retkarčiais leiskite automobilio varikliui veikti aukščiausiu apsisukimų dažniu. Tai trumpai padidins degimo kamerų temperatūrą iki 500 °C ir išvalys uždegimo žvakių antgalius nuo nuosėdų.
 6. Atlikdami variklio apžiūrą, visas sriegines jungtis priveržkite automobilio techninėje dokumentacijoje nurodytu prisukimo momentu. Tai užtikrins visų junginių sandarumą ir sandarinimo elementų vientisumą.

Išvada

Variklio užsikirtimas ne tik nulemia jo veikimą, bet ir yra rimtų defektų požymis. Būtent todėl labai svarbu atlikti išsamią variklio diagnostiką atsiradus pirmiesiems problemos požymiams ir kuo skubiau pašalinti gedimą. Laiku atliekama variklio techninė apžiūra užtikrina jo ilgą ir nepriekaištingą veikimą.