Kaip išvalyti droselio korpusą

Kaip išvalyti droselio korpusą

Šiuolaikinės oro įsiurbimo sistemos gali veikti pakankamai ilgą laiką net ir be priežiūros. Tačiau, kad jos veiktų nepriekaištingai, vis tiek reikia imtis kai kurių prevencinių priemonių bent jau kas 120 000 km. Pirmiausia reikėtų išvalyti droselio korpusą. Su šia užduotimi galėsite susidoroti savarankiškai vos per 10 – 20 minučių. Šiame straipsnyje aptarsime užteršto droselio požymius ir išsiaiškinsime, kaip patiems jį išvalyti. 

Kas yra droselio korpusas?

Šis komponentas yra oro įsiurbimo sistemos elementas, kontroliuojantis į degimo kameras tiekiamo oro kiekį. Jis daro tiesioginį poveikį oro-kuro mišinio formavimosi procesui. Paleidimas gali būti mechaninis arba elektrinis. Montuojamas į korpusą, sujungtą su aušinimo žarnomis, karterio ventiliacijos ir garų išmetimo kontrolės sistemomis, jutiklių jungtimis ir kt. Droselio plokštės velenas turi padėties jutiklį, matuojantį droselio atidarymo greitį ir kampą. Variklio valdymo blokas naudoja šio jutiklio rodmenis įpurškimui ir uždegimui reguliuoti. 

Kas yra droselio korpusas

Mechaniniuose komponentuose droselio plokštė yra sujungta su greičio pedalo laidu ar svirtimi: kai pedalas paspaudžiamas, plokštė atsidaro atitinkamu kampu.

Sistemose su elektriniu paleidimu yra elektrinis variklis, kurio funkcija yra atidaryti oro lataką; remdamasis įvairių jutiklių parodymais, variklio valdymo blokas duoda komandas šiam varikliui.

Kokie yra užteršto droselio korpuso simptomai?

 • Problemos užvedant variklį. Dėl nuosėdų susidarymo, droselinis vožtuvas gali praleisti mažiau oro, negu reikia mažais atidarymo kampais. Tai sumažina sukibimą, ypač esant nedidelėms apsukoms. Kartais variklis netgi užgęsta.
 • Nestabilūs arba dideli apsisukimai per minutę veikiant laisvąja eiga. Tai nutinka, kai varikliui tiekiama daugiau oro, nei reikia, mechanizmui užstrigus atviroje padėtyje.
 • Padidėjusios kuro sąnaudos. Kai kuriose transporto priemonėse per didelis oro tiekimas į variklį sukelia didesnį nei įprastai kuro kiekio patekimą į variklį. Tuomet kuras dega veltui.
 • Sumažėjusi variklio galia. Jeigu vožtuvas neatsidaro reikiamu kampu, tuomet degimo kameroms tiekiamas nepakankamas oro kiekis. Vairuotojas gali pastebėti, kad transporto priemonės dinamika žymiai pablogėjo.

Kaip išvalyti droselio korpusą neišimant jo iš transporto priemonės?

 1. Pastatykite savo automobilį ant lygaus paviršiaus, kad iš visų pusių galėtumėte prieiti prie variklio skyriaus. Patartine šį darbą atlikti lauke arba gerai vėdinamose patalpose.
 2. Pritvirtinkite savo transporto priemonę ratų atramomis.
 3. Atidarykite variklio dangtį. Atjunkite neigiamos srovės gnybtą nuo akumuliatoriaus.
 4. Atraskite droselio korpusą. Jo ieškoti reikėtų kažkur tarp oro filtro ir įsiurbimo kolektoriaus. Jeigu ieškant komponento kyla problemų, paprašykite savo padėjėjo paspausti akceleratoriaus pedalą, kad pamatytumėte, kaip atsidaro droselio vožtuvas.
 5. Nustatykite, kokių įrankių jums reikia oro filtro vamzdžio nuėmimui. Paruoškite juos. Be įrankių, jums reikės apsauginių akinių ir pirštinės, popierinių rankšluosčių, šiek tiek variklio tepalų, minkšto mažo šepetėlio ar minkštos šluostės, izoliacinės juostos ar specialios, šviesą atspindinčios juostos ir skardinės droselio valiklio.
 6. Izoliacinės ar atšvaito tipo lipnios juostos pagalba pažymėkite visas žarnas, kurias jums reikės nuimti, kad pasiektumėte droselio korpusą ir oro lataką.
 7. Atsuktuvu ar veržliarakčiu atlaisvinkite spaustuką, kuris pritvirtina oro lataką.
 8. Atsargiai nuimkite vamzdį. Įsitikinkite, kad nepažeisite tarpiklio, jeigu toks yra. Darbą atlikite atsargiai, kad neatjungtumėte elektros jungčių bei žarnų. Jeigu droselio korpusas yra prijungtas prie oro vamzdžių iš abiejų pusių, tuomet pakanka pašalinti tik vieną iš jų.
 9. Užsidėkite pirštines ir akinius.
 10. Užpurkškite droselio valiklio ant vidinio komponento paviršiaus. Leiskite mišiniui įsigerti 5–10 minučių.
Užpurkškite droselio valiklio ant vidinio komponento paviršiaus
 1. Pašalinkite nešvarumus minkšta šluoste arba šepetėliu. Įsidėmėkite: kai kurie droselio korpusai yra padengti specialia molibdeno danga. Reikėtų juos nuvalyti ypač atsargiai.
 2. Norėdami pašalinti valiklio likučius su ištirpusiais nešvarumais, naudokite popierinius rankšluosčius. Reikalui esant, paviršių apdorokite antrą kartą.
 3. Nusausinkite agregatą.
 4. Užlašinkite lašą tepalų ant droselio veleno. Padenkite juos naudodami, pavyzdžiui, medvilninį tamponą.
 5. Pritvirtinkite įsiurbimo kolektoriaus vamzdį ir priveržkite spaustuką maždaug tokia pačia jėga, kuria jis buvo priveržtas iš pradžių. Vėl uždėkite visas nuimtas žarnas į savo vietas.
 6. Užveskite variklį. Leiskite jam keletą minučių veikti laisvąja eiga.
 7. Atlikite bandomąjį važiavimą. Jeigu variklio problemas lėmė nešvarus droselio korpusas, jų turėtų nebebūti.

Kaip išvalyti iš automobilio išimtą droselio korpusą?

Išardžius komponentą, galima jį išvalyti itin kruopščiai. Vis dėlto, tai užims daugiau laiko.

 Atlikite šiuos veiksmus: 
 1. Pakartokite 1, 2, 3, 4 ir 5 veiksmus iš aukščiau aprašytų. Atminkite, kad jums gali prireikti daugiau įrankių, nes reikės pašalinti visą mechanizmą. Be to, patartina paruošti švarią talpyklą aušinimo skysčiui nutekėti bei šiek tiek šviežio aušinimo skysčio, identiško tam, kurį naudojate dabar.
 2. Jeigu būtina patekti prie droselio korpuso, nuimkite oro filtro korpusą.
 3. Atlaisvinkite visus spaustukus, o po to atjunkite visas elektros jungtis, vamzdžius ir žarnas, kurios sudaro droselio korpusą. Būkite itin atsargūs išimdami aušinimo sistemos žarną, ypatingai, jeigu prieš tai variklis buvo įjungtas – gali būti įkaitęs aušinimo skystis.
 4. Atsukite droselio korpuso tvirtinimo detales bei išimkite jį iš automobilio. Kai kuriose transporto priemonėse yra papildomas tvirtinimo elementas – laikiklis. Jeigu droselis veikia mechaniškai, turėsite atjungti akceleratoriaus trosą.
 5. Uždenkite įsiurbimo kolektoriaus angą, kad purvas negalėtų patekti į įrenginio vidų.
 6. Atjunkite tuščiosios eigos oro valdymo vožtuvą nuo droselio korpuso. Jį taipogi būtina išvalyti.
 7. Ant automobilio droselio korpuso paviršiaus užtepkite šiek tiek valiklio nuvalykite visas sunkiai pasiekiamas ertmes. Pašalinkite teršalus šepetėliu, minkšta šluoste ar popieriniais rankšluosčiais.
Ant automobilio droselio korpuso paviršiaus užtepkite šiek tiek valiklio nuvalykite visas sunkiai pasiekiamas ertmes
 1. Nusausinkite išvalytus elementus.
 2. Nuvalykite droselio korpuso tvirtinimo pagalvę ir įstatykite naują tarpinę.
 3. Sumontuokite visas detales atgal į vietas atvirkštine tvarka.
 4. Patikrinkite aušinimo skysčio lygį. Reikalui esant, jį papildykite.
 5. Sureguliuokite komponentą dar kartą. Norėdami sužinoti, kaip tai atlikti, skaitykite toliau.

Pakartotinis mechaniškai valdomo droselio sureguliavimas

 1. Atjunkite gnybtus nuo akumuliatoriaus 15-ai minučių. Tuomet vėl juos prijunkite. Jeigu jau pašalinote juos valydami įrenginį, šį veiksmą praleiskite.
 2. Užveskite variklį. Leiskite jam veikti laisvąja eiga 10 minučių. Nejunkite jokių papildomų elektrą naudojančių komponentų.
 3. Užgesinkite variklį maždaug 10-čiai sekundžių. Užveskite iš naujo.
 4. Palaukite, kol variklis sušils iki darbinės temperatūros. Tuomet jau galite pradėti naudotis transporto priemone.
 5. Įsidėmėkite, kad gali tekti nuvažiuoti 150–200 km, kol variklio veikimas tuščiąja eiga stabilizuosis. 

Pakartotinis elektroniniu būdu valdomo droselio sureguliavimas

Skirtingose transporto priemonėse pakartotinio reguliavimo procesas gali skirtis. Todėl, prieš atlikdami šį darbą, vadovaukitės transporto priemonės vadovu, kuriame rasite tikslią žingsnių seką.

 Bendra seka yra tokia: 
 1. Išstudijuokite procedūrą ir pamėginkite ją atsiminti. Veikti turėsite greitai, todėl nebus laiko patikrinti informacijos išsamiai.
 2. Užveskite variklį. Pašildykite iki darbinės temperatūros.
 3. Sustabdykite jį 10-čiai sekundžių.
 4. Įjunkite degimą 3-ims sekundėms.
 5. Greitai 5 kartus paspauskite akceleratoriaus pedalą. Vienas paspaudimas turėtų trukti vieną sekundę.
 6. Iki galo nuspauskite greičio pedalą 7 sekundėms. Laikykite nuspaudę tol, kol užsidegs kontrolinė lemputė „patikrinkite variklį“ ir palaikykite dar 3 sekundes.
 7. Atleiskite greičio pedalą ir užveskite variklį.

Kaip išvengti droselio korpuso užterštumo? 

 • Naudokite tik aukštos kokybės kurą. Priešingu atveju, priemaišos ir teršalai pateks į variklio vidų, ko pasekoje ant droselio korpuso greitai susidarys anglies nuosėdos. Dėl tos pačios priežasties nereikėtų pamiršti kuro filtro keitimo. Rekomenduojama retkarčiais praplauti kuro baką.
 • Laiku pakeiskite oro filtrą. Visuomet įsitikinkite, kad įsiurbimo sistema yra sandari. Šiuo paprastu patikrinimu išvengiama nefiltruoto oro įsiurbimo į įsiurbimo sistemą tose vietose, kuriose jos elementai nėra sandariai sujungti.
 • Visuomet įsitikinkite, kad karterio ventiliacijos sistema yra be gedimų. Dėl jos veikimo trikdžių greitai susidaro riebios nuosėdos ant droselio korpuso elementų. 

Išvada

Variklio našumas ir stabilumas priklauso nuo tinkamo susijusių sistemų veikimo. Būtent todėl, droselio korpuso valymas yra viena iš privalomų procedūrų tinkamai įsiurbimo sistemos priežiūrai. Mūsų patarimai padės jums tai atlikti patiems ir sutaupyti remonto dirbtuvių paslaugų atžvilgiu.