Dažniausiai pasitaikantys starterio gedimo požymiai

Dažniausiai pasitaikantys starterio gedimo požymiai

Dažnai nesėkmingi bandymai užvesti variklį priverčia vairuotojus kaip mat sunerimti. Dažnas gali pamanyti, kad problema slypi akumuliatoriuje ir būtent jis yra kaltininkas. Taip, dažnai tai ir yra pagrindinė priežastis. Todėl siūlome paskaityti straipsnį apie akumuliatoriaus krovimą. Tačiau jei jūsų akumuliatorius tvarkingas, tuomet tenka toliau ieškoti problemos, o ji gali būti susijusi su starteriu ar jį sudarančiais komponentais. Todėl šiame straipsnyje pakalbėsime apie dažniausiai pasitaikančius starterio gedimo požymius, kas apie juos signalizuoja, kaip prižiūrėti starterį ir ką daryti jam sugedus.

Kas yra starteris?

Kas yra starteris?

Starteris yra nedidelis elektros variklis, kuris užveda vidaus degimo variklį. Jo dėka jums pasukus automobilio raktelius variklis užsiveda. Iki išrandant šiuolaikinį starterį variklis buvo užvedamas parako cilindrais, specialia rankena, sujungta su alkūniniu velenu, virvėmis, paleidimo varikliais ir pan. Starterį 1896 m. išrado anglų elektros inžinierius H. J. Dowsing.

Šiuolaikiniuose automobiliuose starteriai taip pat skiriasi priklausomai nuo automobilio konstrukcijos ir modelio. Dažniausiai naudojami tokie lengvieji komponentai kaip aliuminis. Jie labai teigiamai vertinami kalbant apie svorį ir degalų taupymą, tačiau iš aliuminio pagamintas starteris nepasižymi ypatingu  patvarumu ir ilgaamžiškumu, todėl jį būtina tinkamai prižiūrėti.

Kokie požymiai signalizuoja apie starterio galimus gedimus?

Prieš visiškai sugendant starteriui jūsų automobilis jums signalizuos apie artėjančią bėda, svarbu atkreipti dėmesį ir atpažinti šiuos signalus. 

Neužsiveda variklis

Tai vienas iš akivaizdžiausių ir dažniausiai pasitaikančių problemų. Bandant užvesti automobilį jis skleidžia netipinius, keistus garsus, arba visai jokių, o automobilis taip ir neužsiveda. Visų pirma reikia įsitikinti, kad akumuliatorius veikia tinkamai. Jei jis nėra išsikrovęs, tada greičiausiai problema yra starteryje. Jis gali būti perdegęs, arba sugedęs starterio solenoidas. Taip pat gali būti elektros problemų.

Starteris nesuka variklio

Gali būti starterio mechaniniai gedimai susiję su nusidevėjimu arba lūžiais. Tuomet prarandamas kontaktas ir darni dalies veikla, todėl starteris gali nesukti variklio, nors bandant užvesti transporto priemonę girdimas starterio sukimosi garsas.

Trintis

Jei girdite trinties garsą, tai gali reikšti, kad susidėvėjo starterio ir smagračio krumpliaračiai.  

Sunku užvesti variklį

Jei pasitaiko, kad karts nuo karto variklis neužsiveda darniai ir atsiranda trūkčių, tai gali reikšti, kad laidų būklė yra prasta. Jei susiduriate su šia problema, pirmiausia ieškokite problemos elektros komponentuose.

Šviesų trikdžiai

Jei užvedant variklį pastebite salono ar prietaisų skydelio apšvietimo trikdžius, tai gali būti ženklas, kad vyksta trumpasis jungimas. Starteris ima naudoti kitų elektros sistemų energiją, kad kompensuotų trūkumą. Jei šviesų trikdžius lygi dar ir neįprasti garsai, vadinasi gali būti susidėvėję starterio guoliai.  

Degėsių kvapas

Kadangi starteris veikia mechaniškai veikiamas elektros energijos, jis gali perdegti. Taip nutinka kai jis perkaista dėl pastoviai teikiamos elektros srovės arba tada, kai važiuojant laisvąja eiga jis ir toliau veikia. Svarbu paminėti, kad starteris turi tik užvesti variklį, o tai neturi trukti ilgiau 15 sekundžių. Todėl jei jis veikia ilgiau, tikimybė, kad perkais ir perdegs yra labai didelė. To priežastis – trumpasis jungimas. Jei taip nutiko, jus pajusite degėsių kvapą arba pamatysite iš po kapoto kylančius dūmus. Tokiu atveju būtina kuo skubiau vežti automobilį į autoservisą. Jokiu būdų netęskite automobilio eksploatacijos.

Aukščiau išvardinti variantai yra tik požymiai, tai nebūtinai reiškia, kad starteris sugedo. Reiktų tik turėti omenyje, kad tokia tikimybė yra ir atvykus į autoservisą paminėti savo pastebėjimus mechanikui. Laimei, starterio remontas yra niekai, jį tiesiog reikia pakeisti nauju. Kai kurie jo komponentai gali būti suremontuoti, tačiau specialistai pataria pakeisti visą elementą, kad būtų išvengta tolimesnių gedimų. 

Toliau pakalbėkime konkrečiau. Išsiaiškinome gedimo požymius, o dabar pakalbėkime apie realias gedimo priežastis. 

Kokios yra starterio gedimo priežastys?

Perkaitimas

Jis gali laisvai perkaisti jei veikia ilgiau 15 sekundžių. Todėl automobiliui prastai užsivedant būtina daryti kelių minučių pertraukas. Tai yra svarbu, kadangi starterį nuolat veikia elektros srovė ir jis pritaikytas dirbti trumpai. Jei jis dirba ilgesnį laika, atsiranda didelė rizika, kad užkais šepetėliai, šepetėlių laikikliai, komutatorius, stūmoklis bei krumpliaratis.

Pridegęs elektromagnetas

Tai yra gana dažnai pasitaikanti gedimo priežastis. Elektromagnetas sukuria magnetinį lauką, kuris reikalingas starterio veiklai. Elektromagnetas stumia sukabinimo mechanizmą (bendiksą) link krumpliaračio, kuris atsako už sukibimą su variklio smagračiu.  Pažeistam elektromagnetui trūksta jėgos bendiksui išstumti. Jo gedimo priežastis gali būti perdegimas, teršalų sukelta žala, arba gamyklinis defektas.

Rotoriaus gedimas

Bendiksas atsako už sukabinimo mechanizmo stuminą link krumpliaračio ir, automobiliui pasiekus aukštas apsukas, atšaukia procesą. Problemos su gali iššaukti grįžtamojo judesio stoką. Jei taip nutinka, variklio apsukos perduodamos krumpliaračiui. Rezultatas – visiškas starterio komponentų gedimas.

Rūdys

Visiems žinoma, kad korozija yra vienas iš didžiausių priešų jūsų automobiliui. Dėl to sugenda daugelio dalių funkcinė veikla. Tačiau kaip vanduo atsiranda starteryje? Dažniausiai tai nutinka, kai smagratis nėra apsaugotas arba trūksta sandarumo. Patekęs į vidų vanduo (lietaus, ar netyčia užpylus) veikia neapsaugotą starterį ir prasideda korozijos procesas.

Mechaniniai pažeidimai

Elementas gali būti mechaniškai pažeistas jei dažnai tenka važiuoti sunkaus pravažumo sąlygomis kur jį aktyviai veikia drėgmė ar teršalai. Taip pat mechaniniai pažeidimai gali įvykti dėl neteisingo montavimo ar gamyklinių defektų. 

Kaip prižiūrėti starterį?

Kaip prižiūrėti starterį?

Kadangi tai yra trumpo veikimo automobilio komponentas, kuris yra nuolat veikiamas elektros srovės, būtina periodiškai atlikti valdymo įrenginių, laidų, gnybtų ir jungčių, starterio elektros variklio anglinių šepetėlių ir jų laikiklių būklės patikrą. Jie turi būti tvarkingi ir švarūs. Jokiais būdais neturi būti dulkių, riebalų ar alyvos pėdsakų. Ekspertai teigia, kad laiku pastebėjus ašies galinės įvorės gedimą ir pašalinus problemą, galima kaip reikiant prailginti starterio tarnavimo laiką. 

Nepersistenkite bandant užvesti automobilį. Starteris nėra pritaikytas nuolatiniam veikimui, jis turi tik užvesti vidaus degimo variklį. Todėl jei variklis neužsiveda sklandžiai veikiau paieškokite problemos priežasties, o ne “kankinkite” starterį. Taip jūs galite jam tik pakenkti. 

Nors starteris yra nedidelis komponentas turintis vieną paprastą funkciją, jam sugedus automobilio veikimas nėra įmanomas. Nesėkmingai bandant užvesti automobilį, didžioji dalis vairuotojų ima kaltinti akumuliatorių, tačiau ne visiems šauna į galvą, kad galimi starterio gedimai. Iš esmės, jis yra gana ilgą laiką galintis tarnauti komponentas nors faktiškai jo gyvavimo laikas nėra nustatytas. Tačiau reikia turėti omenyje, kad jis yra pažeidžiamas. Jei tinkamai prižiūrite elektros sistemą/bateriją, neturėtų kilti problemų. Problemų kyla tada, kai dėl kažkokių priežasčių starteris ima veikti visu pajėgumu tęstinį laiką. Pastebėjus aukščiau išvardintus galimus gedimo požymius reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistus ir pasikeisti šį komponentą, kitu atveju rizikuojate pačiu netinkamiausiu momentu sustoti vidury kelio. Verėtų iš anksto pasirūpinti darnia automobilio veikla ir kartas nuo karto patikrinti starterį, kad būtų išvengta tolimesnių nemalonumų. Taip pat nepamirškite savarankiškai prižiūrėti šį komponentą ir elgtis su juo atsakingai. 

Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.