Kas yra alkūninis velenas: funkcijos, problemos, simptomai

Kas yra alkūninis velenas

Kiekvienoje transporto priemonėje yra daugybė dalių, kurių mes nematome, tačiau jų svarba yra neabejotina ir net nepakeičiama. Viena iš daugybės tokių dalių yra alkūninis velenas. Turbūt nedaugelis žino kur jis yra, kam skirtas ir kokios jo funkcijos ir kokie galimi gedimai. Taigi šiame straipsnyje pasistengsime atsakyti į šiuos klausimus ir tokiu būdu galėsite pažinti savo automobilį dar geriau. 

Kas yra alkūninis velenas ir kam jis skirtas?

Alkūninis velenas tai viena iš pagrindinių vidaus degimo variklio dalių, be kurios variklis paprasčiausiai negalėtų veikti. Ši dalis tiesiogiai susijusi su variklyje konvertuojama energija, kurios dėka transporto priemonė gali pajudėti iš vietos. Alkūninis velenas cilindre sudegusių dujų energiją paverčia sukamuoju momentu ir taip padeda užtikrinti sklandų variklio darbą. Kad dalis veiktų tinkamai ir galėtų atlaikyti visas apkrovas, kas ypač aktualu varikliams varomiems dyzelinu, būtina, kad alkūninio veleno darbiniai paviršiai būtų originalių dydžių. Keičiant dalį reikia atsižvelgti į faktorius, kurie tiesiogiai priklauso nuo automobilio. Tai yra markė ir modelis, variklio galia ir automobilio pagaminimo metai. Taip pat reikia atsižvelgti į variklio cilindrų kiekį, pagrindinių guolių bei švaistiklinio kakliuko diametrą. Visą tai yra ypač svarbu, kadangi alkūninis velenas aktyviai dalyvauja mechaniniame variklio darbe, nuolat juda, todėl turi atitikti kitų variklio elementų parametrus, kad būtų išvengta priešlaikinio nusidėvėjimo, trinties. 

Alkūninio veleno veikimo principas

Kad paprasčiau būtų suprasti jo veikimo principą, įsivaizduokite dviračio pedalų sukimą. Panašiai taip pat veikia alkūninis velenas. Žinoma, tai yra primityvus pavyzdys, kadangi veleno veikimo principas yra kur kas sudėtingesnis, bet esmė yra panaši.

Taigi, oro ir kuro mišinys užsidega variklio cilindre. Susidariusi energija stumia stūmoklį ir tai varo švaistiklį, prijungtą prie alkūninio veleno. Ši dalis nuolatinį sukasi aplink alkūninio veleno ašį.

Tuo metu priešingoje ašies pusėje esanti dalis juda priešinga kryptimi ir stumia žemyn kitą stūmoklį į cilindrą. Šių dalių darnūs pasikartojantys judesiai užtikrina sklandų alkūninio veleno judėjimą.

Gaunasi, kad grįžtamasis judesys paverčiamas sukamuoju. Sukimo momentas perduodamas paskirstymo skriemuliui. Variklio mechanizmų, tokių kaip, vandens siurblio, alyvos siurblio, generatoriaus ir kitų, veikimas tiesiogiai priklauso nuo alkūninio veleno sukimosi.

Iš ko gaminamas alkūninis velenas?

Eksploatavimo metu alkūniniam velenui tenka labai daug apkrovos. Akivaizdu, kad dalis turi būti pagaminta iš maksimaliai patvarios medžiagos, kuri galėtų atlaikyti ekstremaliai dideles, sunkias ir ilgai trunkančias apkrovas, bei aukštą temperatūrą. Dėl šios priežasties alkūniniam velenui pagaminti yra naudojami tokie metalai kaip plienas ar ketas arba jo lydiniai. Svarbiausia sąlyga, kad medžiagos būtų aukščiausios kokybės. 

Gamybos procese naudojamas tiek fizinis žmogaus darbas, tiek technologijos. Vientisam velenui pagaminti plienas yra kalamas. Gamybai taip pat būtina aukštųjų technologijų pagalba. Šiai daliai pagaminti naudojamos metalo tekinimo staklės, kurios valdomos elektroninėmis programomis. Pagaminus reikiamos formos produktą, jis yra šlifuojamas ir aprodojamas aukšta temperatūra siekiant dar didesnio patvarumo ir pajėgumo. Dėl šių priežasčių, kaip ir dėl brangių metalų vertės, alkūninis velenas nėra pigi dalis. Nepamirškime, kad tai mechaniškai sudėtinga dalis, kuriai tenka labai daug darbo. O tam reikia didelio patvarumo. Visgi pigesniems velenams pagaminti yra naudojama ketaus liejimo technika, kuri žymiai palengvina gamybos procesą.

Alkūninio veleno konstrukcija

Alkūninio veleno konstrukcija

Tai yra gana sudėtingos konstrukcijos variklio elementas. Jis yra sumontuotas apatinėje variklio dalyje virš alyvos karterio. Jį sudaro:

  • Pagrindinis kakliukas – tai yra veleno atrama. Ji yra pagrindiniame guolyje esančiame variklio karteryje.
  • Švaistiklio kakliukas – tai atrama, kuria velenas sujungiamas su švaistikliais (yra alyvos kanalai švaistiklio guoliams sutepti).
  • Skruostai – jie sujungia pagrindinį ir švaistiklio kaklelius.
  • Priekinė išėjimo veleno dalis – tai veleno dalis, ant kurios sumontuotas krumpliaratis arba galios kilimo skriemulys, dujų paskirstymo mechanizmui ir įvairiems pagalbiniams mazgams, sistemoms ir agregatams valdyti.
  • Užpakalinė veleno išėjimo dalis – tai veleno dalis, kuri yra sujungta su smagračiu arba pagrindinės galios veleno dalies masyvia pavara.
  • Atsvarai – užtikrina pagrindinių guolių iškrovimą nuo pirmosios eilės išcentrinių inercijos jėgų nesubalansuotų švaistiklio masių ir apatinės švaistiklio dalies.

Pagrindiniai kakliukai yra alkūninio veleno ašis. Tuo tarpu švaistiklio kakliukai visada pakaitomis paslinkti priešinga kryptimi vienas nuo kito. Šie elementai turi angas alyvai į guolius tiekti.

Alkūninio veleno švaistiklis yra mazgas, kuris susideda iš dviejų skruostų ir vieno švaistiklio kakliuko.

Alkūninio veleno jutiklis

Alkūninio veleno padėties daviklis

Alkūninio veleno jutiklio darbas yra tam tikru momentu nustatyti alkūninio veleno padėtį. Šis jutiklis visada montuojamas automobiliuose su elektroniniu uždegimu.

Kad laiku į cilindrą būtų tiekiamas oro ir kuro mišinys bei laiku užsidegtų, reikia žinoti, kada kiekvienas iš cilindrų atlieka savo ciklą. Jutiklio siunčiami signalai naudojami įvairiose elektroninėse transporto priemonių valdymo sistemose. Jei jutiklis neveikia, neįmanoma bus paleisti maitinimo bloko.

 Yra išskiriami trijų tipų jutikliai: 
  • i Indukcinis (magnetinis) jutiklis. Aplink veleno jutiklį susidaro magnetinis laukas. Į jį patenka sinchronizacijos taškas. Sinchronizacijos žymė leidžia elektroniniam valdymo blokui siųsti reikiamus impulsus į pavaras.
  • i Holo jutiklis. Jis reaguoja į magnetu ar kitaip sukurtą magnetinį lauką, panašiai kaip ir indukcinis jutiklis. Skirtumas tame, kad Holo jutiklio magnetinį lauką nutraukia ant veleno sumontuotas ekranėlis. 
  • i Optinis jutiklis. Jam funkcionuoti naudojamas šviesos srautas, kuris į imtuvą patenka iš LED. Į ECU keliaujantis impulsas susidaro šviesos srauto nutrūkimo momentu.

Alkūninio veleno gedimai

Alkūninio veleno gedimai

Nors ši variklio dalis pasižymi dideliu patvarumu, ne kartą kartojome, kad jokia automobilio dalis nėra amžina ir su laiku susidėvi ar sugenda. Todėl galimi ir alkūninio veleno gedimai. Žemiau pateiksime dažniausiai pasitaikančias priežastis. Atminkite, kad gedimų priežasčių ir požymių gali būti daugiau ir visai kitokių, todėl visada rekomenduojama pasitarti su specialistu. 

Visų pirma, ši dalis gali sugesti dėl pastovios mechaninės apkrovos. Ji yra veikiama didelio slėgio ir aukštos temperatūros.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų yra švaistiklio kakliukų susidėvėjimas. Tai įvyksta dėl didelės trinties esant aukštam slėgiui. Dėl to mechanizmas negauna tolygios apkrovos, ko pasekoje guoliai negali laisvai judėti. Galiausiai, alkūninis velenas įkaista netolygiai ir gali defomuotis. Nesprendžiant šios problemos laiku gresia visiškas variklio sugadinimas. Problemos sprendimas – švaistiklių šlifavimas.

Laiku keiskite alyvą. Su laiku ji ima tirštėti, ypač jei yra abejotinos kokybės. Dėl to alyvos siurblyje nesusidaro tinkamas slėgis sistemoje. 

Ant alkūninio veleno tvirtinamas flanšas su keliomis angomis smagračiui prijungti. Su laiku labai tikėtini gedimai, ar net lūžiai. Tai gresia įdubų ar įskilimų atsiradimui ant metalinių komponentų. Tačiau pernelyg nenusiminkite, tai priskiriama natūraliems gedimams atsirandantiems eksploatacijos metu laikui bėgant.

Problemos su alyvos sandariklių. Gali taip nutikti, kad aptiksite alyvos nutekėjimų. Tokiu atveju tai galėtų įvykti dėl alkūninio veleno vibracijos. Dėl to nusidėvi vidinė sandariklio dalis ir ji sandariai nepriglunda.

Jutiklio gedimai. Kadangi jutikliai tiesiogiai atsako už alkūninio veleno padėti ir funkcionavimą, jam sugedus nebus siunčiami signalai į bloką. Tai nerimtas gedimas, jum tereikės pakeisti jutiklį.

Taigi išsiaiškinome, kas gi yra alkūninis velenas ir kokį svarbų vaidmenį variklio darbe jis atlieka. Sužinojome jo svarbiausias funkcijas ir konstrukcijos ypatybes. Aptarėme kokios gali būti gedimo priežastys, kas apie jas signalizuoja ir kuo tai gali grėsti. 

Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.