Norėdami atsisiųsti programėlę:
Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.
Kokie yra gedimų požymiai?
Bet kokie šios detalės gedimai tiesiogiai veikia ja varomų įrenginių darbą: kintamosios srovės generatorių, hidraulinį vairo stiprintuvo siurblį, oro kondicionieriaus kompresorių ir aušinimo ventiliatorių. Pavyzdžiui, vairuotojas gali pastebėti, kad automobilio baterija pradėjo krautis lėčiau. Tokiu atveju prietaisų skydelyje užsidega arba mirksi akumuliatoriaus įspėjamoji lemputė. Jeigu jūsų automobilyje yra hidraulinis vairo stiprintuvas, kai sugenda serpentino diržas, norint pasukti vairą reikia įdėti daug daugiau pastangų nei įprastai. Užvesdami variklį ir važiuodami didelių apsisukimų dažniu, iš po variklio dangčio galite išgirsti specifinį girgždėjimo garsą. Vizualiai apžiūrint detalę galite pastebėti įtrūkimus, įbrėžimus, atsilupusius kraštelius ir tepalų pėdsakus.
Ar netinkamas serpentino diržas gali padidinti kuro sąnaudas?
Ne, šios detalės nusidėvėjimas neturi įtakos kuro sąnaudoms. Per stipriai įtempus diržą padidėja generatoriaus ir alkūninio veleno šoninės mechaninės apkrovos. Jiems reikalinga daugiau energijos sukimui, todėl variklis sunaudoja šiek tiek daugiau kuro. Tačiau šis skirtumas yra toks nežymus, kad beveik neįmanoma jo pastebėti nenaudojant specialių tikslių matavimo prietaisų.
Kodėl serpentino diržas cypia, kai yra šalta?
Cypimo garsas užvedant variklį, ypač kai lauke yra šalta, atsiranda dėl padidėjusio tepalo, kuris naudojamas kintamosios srovės generatoriaus guoliuose arba kitų pagalbinių įrenginių skriemuliuose ir ritiniuose, klampumo. Tepalui sutirštėjus, skriemulio pasukimui reikia įdėti daugiau pastangų nei įprastai. To pasekoje diržas slysta ir sukelia specifinį cypimo garsą. Po kažkurio laiko, įšilus visiems automobilio prietaisams, šis garsas dingsta. Kita cypiančio diržo priežastis iš karto po variklio užvedimo yra drėgmė, kuri kondensuojasi tarp skriemulių ir diržo ir išgaruoja varikliui sušilus.
Ar nustačius gedimo požymius galima ir toliau naudoti serpentino diržą?
Pažeistas diržas turėtų būti pakeistas nedelsiant. Priešingu atveju, vairuojant jis gali nutrūkti, ko pasekoje gali tapti sunku vairuoti automobilį, sugesti elektros įranga ir išsikrauti akumuliatorius, dėl ko užvesti variklį gali būti nebeįmanoma. Be to, nutrūkęs serpentino diržas yra pavojingas vožtuvo pavarai: jis gali apsivynioti apie alkūninio veleno skriemulį arba kitus šios sistemos skriemulius. To pasekoje gali suplyšti dantytasis diržas, sugesti variklio vožtuvai arba sutrūkinėti paskirstymo veleno pavara (-os).
Ar galiu pats pasikeisti serpentino diržą?
Šio diržo keitimas yra gana varginanti procedūra. Tačiau, sekdami „AUTODOC CLUB“ vaizdo pamokas galėsite patys tai įveikti. Įsidėmėkite, kad kartu su diržu yra patariama sumontuoti ir naujus ritinius. Prieš pradėdami darbą nufotografuokite arba nubraižykite diržo išsidėstymo schemą. Kai viską atliksite, labai svarbu tinkamai įtempti diržą. Tam atlikti jums gali prireikti specialių įrankių.
Dėl ko sutrūksta serpentino diržas?
Dažniausiai diržas nutrūksta dėl per didelio ar netolygaus nusidėvėjimo, netinkamai sureguliavus skriemulius arba užstrigus kintamosios srovės generatoriaus bei kitų pagalbinių prietaisų guoliams. Ši problema taipogi pasireiškia netinkamai sumontavus detalę, pavyzdžiui, sumontavus aukštyn kojom arba nepaisant transporto priemonės gamintojo išsidėstymo schemos. Be to, yra pavojinga nepaisyti gamintojo rekomendacijų kartu su diržu pakeisti ir skriemulius: susidėvėjusio skriemulio paviršius turi atplaišas, kurios gali sugadinti naują diržą. Taipogi svarbu, kad diržas būtų tinkamai įtemptas.
Prie ko yra prijungtas serpentino diržas?
Atsižvelgiant į transporto priemonės konstrukciją ir apdailos lygį, šis elementas gali sujungti skirtingą prietaisų skaičių. Paprastai diržas pritvirtinamas prie generatoriaus skriemulių, hidraulinio vairo stiprintuvo siurblio ir oro kondicionieriaus kompresoriaus. Taipogi, sistemą sudaro įtempiklio ir laisvos eigos skriemuliai. Išsamią informaciją apie diržo išdėstymo schemą galite rasti savo transporto priemonės vadove.