Transporto priemonių garso izoliacijos ir triukšmo kontrolės įrengimas

Transporto priemonių garso izoliacijos ir triukšmo kontrolės įrengimas

Tikriausiai daugumai vairuotojų pažįstama situacija kai ieškantis vietos automobiliui ar jau parkuojantis reikia patildyti muziką, kad geriau matytųsi. Kaip juokingai ir nelogiškai tai skambėtų, bet taip jau yra. Žinoma, muzika ar kiti garsai nė kiek netrukdo matomumui, tačiau kaip reikiant blaško vairuotoją ir trukdo susikaupti. Turbūt nėra nė vieno žmogaus, kurį džiugintų triukšmas. Įsivaizduokite, jei važiuojant automobiliu girdėtumėte visų dalių burzgėjimą, girgždėjimą, trūkčiojimą, o į automobilio vidų skverbtųsi visi iš aplinkos kylantys garsai – ratų dundėjimas, vėjo švilpimas, pro šalį važiuojančių automobilių garsai… Jau skauda galvą vien tik apie tai pagalvojus. Būtent todėl pakalbėkime šiandien apie garso izoliacijos svarbą transporto priemonėse. 

Kokia garso izoliacijos paskirtis?

Automobilyje yra labai daug triukšmo šaltinių. Tai variklio darbo garsai, viena į kitą besitrinančios dalys eksploatacijos metu, ratų sukimasis. Taip pat į automobilį patenka aplinkos keliami garsai. Triukšmą kelią spūstys, kitos transporto priemonės, oro sąlygos, tokios kaip vėjas ar lietus ir daugybė kitų. Trumpai tariant, tiek aplinkoje, tiek transporto priemonėje nuolat tvyro daug skirtingų garsų. Garso izoliacijos paskirtis yra ne pašalinti triukšmą (tai yra tiesiog neįmanoma), bet sumažinti jį iki maksimaliai komfortiško lygio. Be to, garso izoliacija atlieka dar ir termoizoliacinę funkciją. Tai reiškia, kad automobilio salonas greičiau sušils, o šiluma bus geriau sulaikoma. Be to, taip yra taupomas laikas ir kuro sanaudos, kadangi nereikės ilgai laukti kol sušils variklis. Tas pats galioja ir karštomis dienomis veikiant kondicionieriui, automobilyje geriau sulaikoma vėsa. Taigi garso izoliacijos pagrindinė funkcija yra užtikrinti komfortą.

Kokios medžiagos tam naudojamos?

Pardavime apstu įvairiausių medžiagų izoliacijos darbams atlikti. Tačiau būtina paminėti, kad izoliacija atliekama keliais sluoksniais ir tam naudojamos skirtingos medžiagos. Visų pirma būtina slopinti rezonansinius virpesius. Taigi pirmas sluoksnis yra vibro izoliacija. Triukšmas susidaro dėl vibracijos, kuri atsiranda dėl mechaninių virpesių. Šie virpesiai tam tikru dažniu sklinda per transporto priemonės kėbulą. Norint nuslopinti garsą visų pirmą reikia pašalinti jo priežastis, šiuo atveju vibraciją. Virpesiai keliauja per visą kėbulą, o kadangi jis dažniausiai būna pagamintas iš metalo, triukšmo lygis neišvengiamai yra varginantis. Vibro izoliacijos darbams naudojama  poliuretano putplasčio medžiaga su specialia kompozicija. Tai yra minkšta medžiaga, kurią lengva formuoti pritaikant ją prie izoliuojamo paviršiaus formų. Jos funkcija yra nuslopinti aukšto ir vidutinio nuotolio dažnius. 

Kokios medžiagos tam naudojamos?

Antras sluoksnis yra skirtas garsui izoliuoti. Jis klijuojamas ant vibro izoliacijos ir atlieka barjero funkciją. Tai reiškia, kad sluoksnis užkerta kelią garso bangų patekimui į automobilio saloną. Taip pat jis atlieka termoizoliacinę funkciją. Medžiagai pagaminti naudojama speciali uždaros struktūros putų technologija.

Trečias sluoksnis yra yra garsą sugeriantis sluoksnis. Jis skirtas sugerti vidutinio aukšto dažnio garsus. Medžiaga yra tarsi labirintas. Joje yra daug akučių į kurias patekęs garsas nuolat atsimuša į sieneles nepatekdamas į saloną, lieka tarsi uždarytas medžiagoje. Kuo jos daugiau naudojama padengimui, tuo triukšmas geriau sugeriamas. 

Vidinių detalių girgždėjimo izoliacija. Šis variantas skirtas norint pašalinti triukšmą sklindantį iš tarpų tarp vidinių automobilio dalių elementų. Jis užtikrina dar tylesnį automobilio veikimą eksploatacijos metu. 

Kur automobilyje montuojama garso izoliacija?

Galima atlikti tiek pilną izoliaciją, tiek dalinę. Svarbu atsižvelgti į automobilio markę, modelį bei kitas ypatybes, tam, kad būtų parinkti geriausi variantai. Dažniausiai garso izoliacijos darbai atliekami ant šių vietų: durys, bagažinės dangtis, bagažinė, salono dugnas, stogas, arkos, kapotas. Visos šios vietos yra didžiausi triukšmo šaltiniai arba pralaidininkai. 

Vibro, garso ir termo izoliacijos privalumai

Vibro, garso ir termo izoliacijos privalumai

Jau išsiaiškinome, kad visa tai užtikrina komfortą. Tačiau kalbant konkrečiai, privalumai yra šie: iš po ratų sklindančio garso izoliacija, lietaus ir krušos sukeliamo garso izoliacija, pagerėjusi garso kokybė salone, kėbulo vibracijos slopinimas, garso iš po dugno ir variklio izoliavimas, kitų eismo dalyvių skleidžiamo triukšmo slopinimas, geresnis girdimumas salone, geresnis šilumos sulaikymas šaltuoju sezonu, geresnis šalto oro sulaikymas nuo kondicionieriaus, nesikaupia drėgmė, mažesnė korozijos atsiradimo tikimybė, streso sumažėjimas, geresnis susikaupimas, dėmesingumas ir kt.

Kokia garso izoliacijos kaina?

Tai yra nepigus malonumas, tačiau priklausomai nuo jūsų automobilio ypatybių ir jūsų pageidavimų, gali būti atliekama skirtinga izoliacija. Kai kurie autosalonai siūlo paslaugų paketus. Pavyzdžiui, durų, bagažinės skyriaus, posparnių bei automobilio kapoto izoliacija atsieis jums nuo 750 iki 950 eurų. Papildomai pasirinkus izoliuoti ir automobilio dugną gali kainuoti 1200 eurų ar daugiau. Na, o trečias variantas, arba pilna izoliacija, kainuoja nuo 1600 eurų ir prie pirmojo bei antrojo varianto bus taip pat pridėta stogo bei statramsčių izoliacija.

Taip pat galima rinktis ne paketus, o atskirus garso izoliavimo darbus. Durų, bagažinės izoliavimas gali atsieiti 300-400 eurų, kapoto ir bagažinės dangčio 150-200 eurų. Salono dugno izoliavimas kainuoja apie 400-500 eurų. Žinoma, kainos gali skirtis priklausomai nuo salono kainyno ir jūsų automobilio, todėl visada geriau pasikonsultuoti su darbus atliekančiu personalu.

Ar galima atlikti izoliavimo darbus savarankiškai?

Jei esate nagingas žmogus ar tiesiog norite pasirūpinti savo automobiliu patys, galite ir patys atlikti šiuos darbus. AUTODOC internetinėje parduotuvėje galite rasti visas tam reikalingas medžiagas. Jums reikės vibracijas slopinančios, garsą izoliuojančios ir garsą slopinančios ar universalios medžiagų. Patariama neiti paprasčiausiu keliu ir iškart nesirinkti universalios, kadangi ji gali padidinti kėbulo svorį. Medžiagas rinkitės priklausomai nuo darbų paviršiaus ir siekiamo rezultato. Jei norite sumažinti iš po ratų sklindantį triukšmą, tuomet dirbkite ties ratų arkomis ir grindimis. Jei jūsų tikslas yra geresnis audio sistemos garsas, tuomet izoliuokite duris ir galinę salono dalį. Stogą rekomenduojama izoliuoti norint atsikratyti lietaus ir krušos keliamą triukšmą. Kuo didesnį darbų plotą pasirinksite, tuo geresnį rezultatą gausite. 

Darbams atlikti jums reikės šių priemonių: statybinio feno, žirklių, kanceliarinio peilio, lyginimo ritinėlio, riebalų šalinimo priemonės, matavimo juostos, darbo pirštinių, įrankių (atvirų ir kilpinių raktų, galvučių, atsuktuvų, įrankių salono elementų demontavimui ir fiksatorių). Darbų vieta turi būti sausa, gerai apšviesta ir ventiliuojama. Išsamiai apie darbų eigą paaiškinome AUTODOC patarimų vaizdo įraše, todėl labai rekomenduojame pažiūrėti prieš imantis darbų. Taip jums bus paprasčiau nuspręsti ar atlikti tai savarankiškai, ar visgi kreiptis pas profesionalus. 

Triukšmo šalinimas tiesiogiai susijęs su vairuotojo ir keleivių gerbūviu. Žinoma, tai ne variklis, automobilis važiuos ir be izoliacijos, tačiau abejojame, ar jūs galėsite išbūti ilgai tokiame automobilyje. Izoliacija saugo jūsų tiek emocinę, tiek fizinę sveikatą. Be to, ji atlieka ir termoizoliacinę funkciją, o tai susiję su ekonomiškesniu vairavimu, kadangi sutaupysite degalų. Tai nėra pigūs automobilio darbai, tačiau vieną kartą investavus galėsite džiaugtis patogiomis ir maloniomis kelionėmis, kurių metu jums nereikia taikytis su pašaliniais garsais, galvos skausmu, stresu ir nuovargiu. Saugus vairavimas kelyje visų pirma priklauso nuo jūsų pačių, jūsų dėmesingumo ir komfortabilių sąlygų. 

Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.