Stabdžių suportas: prietaisas ir simptomai

Stabdžių suportas: prietaisas ir simptomai

Tikriausiai daugeliui bent kartą teko kažką girdėti apie stabdžių suportą. Galbūt lankantis autoservise jums buvo pranešta, kad problema glūdi šioje automobilio dalyje, tačiau taip ir likote nesusipratę kas tai, kur tai ir kaip tai susiję su priežastimi dėl kurios atvykote. Taigi atėjo laikas atsakyti į šį klausimą. 

Kiekvienas vairuotojas yra atsakingas už savo automobilio tvarkingą stovį ir tinkamą visų dalių funkcionavimą. Negalima išskirti nei vienos dalies, kurios būklė būtų nesvarbi, bet vis dėlto yra tam tikrų dalių, kurių tinkamas funkcionavimas yra ne privalumas, o būtinybė, be kurios paprasčiausiai negalėsite sėkmingai praeiti techninės apžiūros ir eksploatuoti transporto priemonės. Kalbame apie stabdžių sistemos dalis. Sunku nesutikti, kad tvarkingas stabdymas yra vienas iš svarbiausių kriterijų į kurį žiūrėti paviršutiniškai ar atsainiai tiesiog negalima. Todėl šiame straipsnyje bendrai apžvelgsime kas yra stabdžių sistema ir kas ją sudaro, o paskui pakalbėsime konkrečiai apie suportą, jo funkcijas, svarbą ir gedimus.

Kas sudaro stabdžių sistemą?

Kas sudaro stabdžių sistemą?

Prieš atsakant į klausimus susijusius su suportu, svarbu bendrai aptarti kas sudaro stabdžių sistemą, kadangi tai yra visuma, kurios visos dalys veikia išvien ir priklauso viena nuo kitos. Išskiriamos dviejų rūšių stabdžių sistemos, tai diskiniai stabdžiai ir būgniniai. Sistemą sudaro stabdžių mechanizmas ir pavara. Stabdymo mechanizmai įrengti automobilio ratuose ir juos stabdo. Pagrindiniai komponentai sudarantys šią sistemą yra stabdžių diskai arba būgnai, stabdžių apkabos, kaladėlės, stabdžių skystis, antdėklai. Kiekvienas iš šių elementų yra unikalus ir reikalauja tinkamos priežiūros. Vienam iš jų sugedus visa sistema negalės funkcionuoti tinkamai. Todėl negalima išskirti daugiau ar mažiau svarbaus elemento. 

Kas yra stabdžių suportas ir kokia jo funkcija?

Kas yra stabdziu suportas

Tai yra diskinio stabdžių mechanizmo dalis. Jis užtikrina kaladėlių sklandų judėjimą stabdymo metu, taip pat reikalingas jų tvirtinimui ir fikslavimui. Yra skiriami du suportų tipai: fiksuoti ir su slankiojantys..  

Fiksuotas suportas yra nejudanti dalis. Stūmokliai įrengiami abiejose stabdžių disko pusėse, o nukreipiančiųjų smeigių nėra. Fiksuotas suportas tolygiau paskirsto stabdymo jėgą ir geriau spaudžia diską. Toks suportų tipas laikomas efektyvesniu stabdant, tačiau naujuose automobiliuose dažniau montuojami slankiojantys suportai. 

Slankiojantys suportai gali gali judėti aplink rato diską ir juose dažniausiai naudojami vienas arba du stūmokliai. Jie montuojami iš vienos stabdžių disko pusės. Kadangi suportas juda rato disko paviršiumi, kaladėlės kitoje suporto pusėje, kurioje nėra stūmoklio, taip pat liečia disko paviršių vairuotojui nuspaudus stabdžių pedalą. Tokio suporto korpusas tvirtinamas prie apkabos, o ši tvirtinama varžtais prie pasukamojo statramsčio – stabdžių kaladėlių montavimo vieta.

Tam, kad kaladėlės būtų užfiksuotos patikimiau, yra naudojamos specialios spyruoklės nukreipiančiuosiuose grioveliuose. Išminant stabdžio pedalą, iš cilindro išstumiamas stūmoklis, kuris pradeda veikti vidinę stabdžių kaladėlę. Tuo tarpu suporto apkaba juda nukreipiančiosiomis smeigėmis ir  išorinę kaladėlę prispaudžia prie disko.

Kas signalizuoja apie stabdžių suporto gedimus?

Kaip ir kiekviena automobilio dalis, bėgant laikui dėl pastovios eksploatacijos suportas gali susidėvėti. Dėl jau minėtų priežasčių jokių gedimo požymių ignoruoti negalima. Suprasti, kad suportas funkcionuoja netinkamai jums padės keletas požymių. Atkreipkite dėmesį, kad šie požymiai nebūtinai signalizuoja apie su suportu susijusias problemas, tai taip pat gali būti visai kitų dalių gedimo požymiai. Rekomenduojame kreiptis į specialistus ir tiksliai nustatyti problemą.

 Stabdant automobilis keičia kryptį 

Jei stabdant jūsų automobilis krypsta į šoną, tai gali reikšti, kad gali būti užstrigęs stabdžių suportas.

 Užsidegusi stabdžių įspėjimo lemputė 

Jei užsidegė įspėjamoji lemputė, problema gali tiek elektronikoje, tiek visoje stabdžių sistemoje. Tokiu atveju būtina važiuoti į autoservisa ir patikrinti automobilį. Vertėtų pasitikėti profesionalais, o ne bandyti ieškoti problemos patiems, kadangi patikrai gali prireikti profesionalių diagnostikos įrankių.

 Stabdžių užstrigimas 

Net jei vos spaudžiant stabdžių pedalą automobilis stringa, gali būti keletas šios problemos priežasčių. Gali būti užsiteršusios kaladėlės, išsilieję skysčiai ar neteisingai išlyginti suportai. 

Kas daro neigiamą įtaką suportui? Dėl ko jis stringa?

 Drėgmė ir purvas. 

Susikaupęs purvas riboja stūmoklių ir kreipiančiųjų laisvą judėjimą, o dėl drėgmės laikui bėgant atsiranda korozija, kuri sukelia strigimą. Be to, jei pažeisti apsauginiai guminiai gaubtai, neigiamo aplinkos poveikio rizika padidėja. Suportas gali pradėti strigti jei laiku nebus keičiamas stabdžių skystis, kadangi su laiku jo sudėtyje drėgmės kiekis padidėja.

 Temperatūros svyravimai. 

Dažnai ir smarkiai besikeičianti temperatūra neigiamai veikia apsauginius gaubtus ir, galiausiai, jie gali būti pažeisti. Tai atveria kelią korozijos susidarymui. Taip pat temperatūros svyravimai neigiamai veikia stabdžių diską, dėl to gali pradėti strigti stabdžiai. 

 Neteisingas montavimas. 

Tikriausiai, net nereikia komentuoti kodėl tai gali iššaukti stabdžių strigimą. Vis dėlto, neteisingas montavimas kartu su didelėmis apkrovomis ir neatsargaus vairavimo gali deformuotis nukreipiančiosios smeigės.

 Sutepimo medžiagos.  

Jei naudojamos netinkamos sutepimo medžiagos arba jos visai nenaudojamos, neišvengiamai iškils problemų su nukreipiančiosiomis smeigėmis. Šios medžiagos reikalingos tam, kad eksploatacija esant aukštai temperatūrai būtų tinkama. Neaprūpinus automobilio tinkamomis medžiagomis neišvengiamai bus padaryta žala visai stabdžių sistemai. 

 Nusidėvėjimas. 

Suporto stūmoklio ar korpuso nusidėvėjimas gali tapti jo strigimo priežastimi. Susidėvėję elementai negali funkcionuoti tinkamai, kaupiasi purvas ir drėgmė, susidaro palankios sąlygos korozijos atsiradimui. 

Jei susidėvėję diskai ir kaladėlės, stūmoklis negalės tinkamai atlikti savo funkcijos todėl gali persikreipti.

 Stabdžių skystis. 

Svarbu pasirinkti automobiliui tinkamą stabdžių skystį. Jei naudojate netinkamą, jo klampumas gali riboti stūmoklio judėjimą ir jis negalės grįžti į pradinę padėtį. Be to, dėl cheminės reakcijos su netinkamu skysčiu, iš tam tikrų medžiagų pagaminti stūmokliai gali padidėti, kas labai ribos jų funkcionavimą. Taip pat, netinkamas stabdžių skystis blogai veikia  apsauginius gaubtus, jie greičiau nusidėvi.

Stabdžių skystis

Tvarkingas automobilis yra saugus automobilis. Kiekvieno vairuotojo pareiga yra užtikrinti tiek savo, tiek kitų saugumą kelyje. Stabdžių sistema yra neginčytinai vienas iš svarbiausių dalykų į ką turėtų atkreipti dėmesį vairuotojai ir tikrinti juos dažniau nei kartą per metus. Jei kyla įtarimų, kad stabdžių sistema veikia netinkamai, reikia nedelsiant ieškoti problemos priežasties ir ją pašalinti.  Kadangi ši sistema yra visuma, kurią sudaro daug detalių, gali būti sudėtinga savarankiškai nustatyti gedimo vietą. Todėl visada patartina kreiptis pagalbos į kvalifikuotus specialistus. Straipsnyje aptarėme kokie požymiai signalizuoja apie suporto gedimus, ši informacija gali palengvinti stabdžių sistemos gedimo priežasčių paieškas, kadangi jų gali būti gausybė. Jei manote, kad gedimas susijęs su suportu, būtinai pasidalinkite savo mintimis su automechaniku. Tačiau nelaukite kol teks apsilankyti autoservise. Jūs galite pasirūpinti sklandžiu stabdžių sistemos darbu savarankiškai. Atkreipkite dėmesį į būtinus automobiliui skysčius ir jų kokybę, laiku keiskite automobilio dalis net jei atrodo, kad jos dar tinkamos. Laisku nepakeitus vienos ar kitos dalies gali būti pažeistos kitos dalys. Tvarkingas stabdymas turėtų būti prioritetu kiekvienam vairuotojui. 

Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.