Kaip nuorinti stabdžius

Kaip nuorinti stabdžius

Efektyvus stabdžių sistemos veikimas yra viena iš pagrindinių saugaus važiavimo sąlygų. Todėl išlaikyti tinkamai veikiančius stabdžius yra kiekvieno automobilio savininko pareiga: reikėtų laiku pakeisti eksploatacines medžiagas, patikrinti, ar nėra nuotėkių vamzdynuose ir pašalinti į sistemą patekusį orą. Išsiaiškinkime, kokios yra oro patekimo į sistemą priežastys. Šiame straipsnyje mes jums pasakysime, kokia yra teisinga stabdžių nuorinimo tvarka.

5 pagrindinės priežastys, kodėl sistemoje atsiranda oras

 • Nepakankamas skysčio lygis rezervuare. To pasekoje, į sistemą gali būti įsiurbtas aplinkos oras.
 • Susidėvėję guminiai komponentai. Ratų cilindrų (arba stabdžių apkabos) sandarikliai, veikiami drėgmės, kelių chemikalų ir nešvarumų, praranda savo elastingumą, ko pasekoje atsiranda nuotėkiai. Per laiką trūkinėti pradeda ir žarnos.
 • Kai nėra galimybės laiku pakeisti darbinio skysčio. Žarnos, pro kurias šis skystis praeina, yra korėtos struktūros. Tai reiškia, kad per jas, nors ir nedideliais kiekiais, į sistemą patenka vanduo. Šis susimaišo su stabdžių skysčiu, kas lemia sumažėjusią pastarojo virimo temperatūrą. To pasekoje, dažno stabdymo metu, pavyzdžiui, važiuojant serpentino keliu, skystis gali užvirti. Virimo metu susidaro garai, todėl kai kuriuose vamzdžiuose ir žarnose susidaro oro kamščiai.
 • Nesandarios jungiamosios detalės ir jungtys. Važiuojant nelygiais keliais atsiranda vibracija ir per laiką atsilaisvina spaustukai bei tvirtinimo detalės. Tai lemia oro pratekėjimą.
 • Remontas. Jeigu pakeitėte stūmoklius, cilindrus, žarnas ar vamzdžius, būtinai iš karto nuorinkite stabdžius: kai šios detalės yra išmontuojamos, oras laisvai patenka į vamzdyną, o komponentus vėl sumontavus, oras pasilieka.

Kaip sužinoti, kada reikia nuorinti stabdžius

Šiam atvejui yra būdingi tam tikri ženklai. Paspaudus pedalą galima pastebėti, kad jo pasipriešinimas žymiai sumažėjo. Kartais reikia net keletą kartų paspausti pedalą, kad stabdžiai pradėtų veikti. Kiekvieną kartą paspaudus, pedalas tampa kietesnis. Kartais stabdymas prasideda tik iki pačio galo nuspaudus pedalą. O bendrai paėmus, jūsų transporto priemonės stabdymo kelias tampa žymiai ilgesnis nei įprastai.

Jeigu pastebėjote bent vieną iš šių simptomų, tuomet nuorinkite stabdžius.

Kaip paruošti savo automobilį nuorinimo procedūrai

Oro pašalinimo iš stabdžių linijų seka priklauso nuo transporto priemonės gamintojo ir modelio. Ją taip pat lemia stabdžių sistemos struktūra bei papildomi mechanizmai ir sistemos. Todėl prieš pradėdami procedūrą, būtinai perskaitykite transporto priemonės vadovą. Jame turi būti išsamus jūsų automobilio modelio nuorinimo aprašymas. Kai kuriais atvejais, kai automobilyje yra daug elektroninių sistemų, pagalbos teks kreiptis į specialistus.

Stabdžių nuorinimo įrankius

Pasiruoškite stabdžių nuorinimo įrankius bei kitas būtinas priemones ir priedus.

 Jums reikės: 
 • Švaraus, stabilaus ir geriau skaidraus rezervuaro darbiniam skysčiui nutekėti.
 • Skaidrios žarnos, kurios diametras tilptų į stabdžių nuorinimo varžtą, taip pat lizdo arba žiedinio veržliarakčio, kad būtų galima atsukti varžtą.
 • WD-40 purškiklio. Jis padės atsukti užstrigusius tvirtinimo elementus ir jungtis.
 • Kryžminio rakto ir domkrato, jeigu prireiktų nuimti ratus, kad galėtumėte pasiekti ratų cilindrus (stabdžių apkabas).
 • Ratų atramų. Galbūt jums teks stabiliai pritvirtinti savo automobilį, nes kai kuriems modeliams nuorinimo metu nerekomenduojama įjungti stovėjimo stabdžio.
 • Tokios pat rūšies stabdžių skysčio, kuris jau naudojamas jūsų automobilyje.

Stabdžių nuorinimo procedūros skirtingiems automobilių modeliams ypatumai

  Žingsnių seka priklauso nuo šių dalykų: 
 1. Ant galinės ašies yra stabdžių paskirstymo vožtuvas. Dažniausiai jis yra sumontuotas komercinėse transporto priemonėse bei ankstesnės kartos keleiviniuose automobiliuose. Tam tikromis kelio sąlygomis jis užkerta kelią stabdžių skysčio tiekimui į galinius ratus. Todėl, norėdami teisingai nuorinti šių transporto priemonių stabdžius, neapkraukite užpakalinės ašies, keldami automobilį ant keltuvo ar domkrato.
 2. Stabdžių grandinių išdėstymas. Procedūra apima kiekvieno stabdžių mechanizmo nuorinimą. Pirmiausia, oras pašalinamas iš vienos stabdžių grandinės, po to – iš kitos. Jeigu grandinės išsidėsčiusios įstrižai, turėtumėte pradėti nuo stabdžių mechanizmo: dažniausiai tai yra galinis dešinysis ratas. Toliau pereikite į kairę priekinę dalį, tada į kairę galinę ir galiausiai į dešinę priekinę.
  Jei grandinės yra lygiagrečios ir jungia galinius bei priekinius ratus, tuomet sistemą reikia nuorinti apskritimu. Pirmiausia oras pašalinamas nuo galinio stabdžių mechanizmo, kuris labiausiai nutolęs nuo pagrindinio stabdžių cilindro, paskui – nuo kito galinių stabdžių mechanizmo. Po to pereikite prie priekinių ratų.

Pastaba: kiekvieno modelio stabdžių nuorinimo struktūra yra individuali, nes ji priklauso nuo stabdžių sistemos konstrukcijos. Todėl prieš pradėdami šią procedūrą, visuomet atidžiai perskaitykite vadovą.

 1. Stabdžių antiblokavimo sistema (ABS). Ši sistema neleidžia ratams visiškai užsifiksuoti stabdymo metu, kad būtų galima išvengti slydimo. Šią sistemą galima rasti daugelyje modernių automobilių. Ji apsaugo nuo kontrolės praradimo stabdant avariniu būdu arba bandant sustoti ant slidžios kelio dangos. Sistemos dizainą sudaro stabdžių slėgio moduliatorius, iš kurio taipogi būtina pašalinti orą.
Stabdžių antiblokavimo sistema (ABS)
 1. Hidraulinis siurblys vietoj vakuuminio stabdžių stiprintuvo. Jį turi 7 serijos „BMW“ (E32), „Nissan Cedric Y32“, „Toyota Land Cruiser 105“, „Mitsubishi Pajero III“ ir kitos transporto priemonės. Kai kuriuose automobiliuose šis siurblys naudojamas kartu su vakuumo stiprintuvu. Tokiu atveju, kad pašalintumėte orą , turėsite įjungti siurblį.
 2. Papildomos savybės. Pavyzdžiui, jeigu jūsų automobilyje įdiegta elektroninė stabilumo sistema, tuomet geriau kreiptis į autoserviso specialistus, kad šie nuorintų stabdžius. Taipogi, jeigu ABS blokai yra skirtingose transporto priemonės dalyse, reikėtų pasvarstyti apie šio darbo patikėjimą specialistams, kadangi tokiu atveju procedūrai reikia naudoti diagnostinį skaitytuvą, kuris įjungiamas naudojant programinę įrangą. Tarp šių modelių yra „Land Cruiser 200“, „BMW X5“ ir kiti automobiliai.

Kaip nuorinti stabdžius transporto priemonėje, kurioje nėra ABS?

 1. Atsukite rezervuaro dangtelį.
 2. Papildykite stabdžių skysčio iki „Max“ ženklo.
 3. Įpilkite šiek tiek skysčio į išleidimo baką.
 4. Prijunkite žarną prie stabdžių nuorinimo varžto, o kitą jos galą panardinkite į nuorinimo rezervuarą su skysčiu.
 5. Paprašykite padėjėjo kelis kartus kaip įmanoma daugiau paspausti stabdžių pedalą.
 6. Tuo pačiu metu atsukite nuorinimo varžtą, kad skystis ištekėtų per žarną.
 7. Paprašykite padėjėjo paspausti pedalą iki galo.
 8. Stebėkite, kaip iš nuorinimo žarnos išteka skystis. Jame bus burbuliukų.
 9. Prisukite nuorinimo varžtą. Po to paprašykite padėjėjo atleisti pedalą.
 10. Procedūrą pakartokite 4–5 kartus su kiekvienu stabdžių mechanizmu.
 11. Nepamirškite stebėti skysčio lygio rezervuare ir papildykite jį iki „Max“.
 12. Atlikdami šį darbą stebėkite, kad skysčio nepatektų ant automobilio kėbulo. Jame esantys komponentai gali sugadinti dažų sluoksnį. Taipogi, neleiskite medžiagai išsilieti ant stabdžių trinkelių. Taip atsitikus, jas pakeiskite.

Kaip nuorinti stabdžius automobiliuose su ABS sistema?

 Norėdami nuorinti stabdžius transporto priemonėse su ABS, kur visi jie yra sujungti į vieną modulį, atlikite šiuos veiksmus: 
 1. Nuimkite ABS saugiklį.
 2. Atlikite visus aukščiau aprašytus žingsnius.
 3. Iš naujo įdėkite saugiklį.
 4. Įsitikinkite, kad nedega įspėjamoji prietaisų skydelio lemputė, nurodanti ABS gedimą.

Kaip nuorinti stabdžius automobiliuose su hidrauliniu stabdžių stiprintuvu?

Kaip nuorinti stabdžius automobiliuose su hidrauliniu stabdžių stiprintuvu
 Atlikite šiuos veiksmus: 
 1. Nuimkite ABS saugiklį nuo jo lizdo.
 2. Prijunkite žarną prie oro išleidimo varžto, o kitą jos galą panardinkite į išleidimo baką, užpildytą stabdžių skysčiu.
 3. Paprašykite, kad jūsų padėjėjas iki galo paspaustų pedalą. Tokiu atveju nereikia jo prieš tai kelis kartus spausti.
 4. Paprašykite padėjėjo, kad įjungtų degimą, pasukdamas uždegimo raktą į atitinkamą padėtį. Tai suaktyvins siurblį.
 5. Palaukite, kol siurblys pašalins iš sistemos visą orą. Kitaip tariant, kol iš išleidimo varžto ištekantis skystis nebeturės burbuliukų.
 6. Pakartokite procedūrą kiekvienam rato cilindrui (stabdžių apkabai).
 7. Stebėkite rezervuare esantį skysčio lygį. Prieš kiekvieną ciklą ir po nuorinimo procedūros, užpildykite jį iki „Max“ lygio.
 8. Paprašykite, kad padėjėjas išjungtų degimą.
 9. Sumontuokite saugiklį atgal į savo vietą. Įsitikinkite, kad prietaisų skydelyje nedega ABS gedimą rodanti įspėjamoji lemputė.

Kaip nuorinti stabdžius, jeigu nėra žmogaus, kuris jums padėtų?

Jeigu neturi asmens, kuris jums padėtų, procedūrą galite atlikti ir patys.

 Tam yra keli būdai: 
 1. Nuorinimas atliekamas taip pat, kaip ir su padėjėjo pagalba, tačiau pedalo paspaudimui reikėtų naudoti dujinį statramstį. Šiam tikslui galite lengvai nuimti vieną statramstį nuo bagažinės ar variklio dangčio. Jeigu reikia daugiau patogumo, galite įsigyti specialų stabdžių nuorinimo rinkinį. Jį sudaro adapteriai, jungiamosios detalės, žarnos ir išleidimo bakas. Tai labai patogu, kadangi bake yra sumontuotas galingas magnetas, kuris leidžia pritvirtinti baką prie bet kurios automobilio kėbulo dalies ir neleidžia šiam apsiversti ir išlieti skystį.
 2. Nuorinimas naudojant specialų vakuuminį siurblį. Procedūra atliekama taip: užpildykite rezervuarą darbiniu skysčiu iki maksimalaus lygio. Prijunkite siurblio žarną prie to rato cilindro (stabdžių apkabos) oro išleidimo varžto, su kuriuo dirbate. Siurblio siurbiamas skystis surenkamas į specialų baką, o oras pašalinamas.
 3. Nuorinimas padidinant slėgį išsiplėtimo bake. Šiai procedūrai atlikti gali prireikti įvairių prietaisų: švirkštų, mažų rankinių kompresorių ir kitų įrankių. Pagrindinis veikimo principas yra oro ar stabdžių skysčio tiekimas į išsiplėtimo baką esant slėgiui. Dėl to skystis vamzdyne cirkuliuoja ir taip yra pakeičiamas įprastas pedalo paspaudimo procesas. Likusi procedūros dalis yra panaši į įprastą nuorinimo procesą: stabdžių skystis su oro burbuliukais išleidžiamas per žarną, pritvirtintą prie rato cilindro (stabdžių apkabos) nuorinimo varžto.

Išvada

Visi stabdžių sistemos gedimai, jei tokių pasitaiko, turi būti pašalinti nedelsiant po jų atsiradimo. Į sistemą negali patekti oro. Todėl, kai tik įtarsite stabdžiuose atsiradus orui, nuorinkite juos pasinaudoję mūsų patarimais.