Žieminės padangos vasarą

Žieminės padangos vasarą

Anksčiau savo tinklaraštyje rašėme apie padangų keitimą į žiemines. Šį karta pakalbėsime apie žiemines padangas vasarą. Jei žiemą važinėti vasarinėmis padangomis vienareikšmiškai yra labai pavojinga dėl slidžios kelio dangos, tad iškyla klausimas, o kas gi gali nutikti vasarą naudojant žiemines padangas? Juk nėra nei sniego, nei ledo, o ir žieminių padangų protektorius geriau kimba prie kelio ir puikiai pritaikytas efektyviam stabdymui. Atrodo, vien pliusai. Kai kurie vairuotojai, norėdami sutaupyti pinigų tiek padangoms, tiek montavimo darbams renkasi vasarą važinėti su žieminėmis padangomis. Tad šiame straipsnyje aptarsime kuo žieminės padangos skiriasi nuo vasarinių, kodėl iš esmės reikia keisti padangas ir kas bus, jei vasarą bus naudojamos žieminės padangos.

Kuo skiriasi žieminės padangos nuo vasarinių?

Pagrindinė priežastis dėl ko padangos skirstomos į žiemines ir vasarines yra skirtingas guma. Žieminėms padangoms gaminti yra naudojamas kitoks gumos mišinys. Jis yra minkštenis ir išlieka pakankamai minkštas esant žemai oro temperatūrai. Tokia guma geriau prisitaiko prie kelio nelygumų, drėgmės ir sniego. Tai reiškia, kad tokia guma lėčiau dyla. Be to, žieminių padangų protektorius yra gilesnis. Minimalus protektoriaus gylis yra 3mm, tuo tarpu vasarinių 1,6 mm. Protektorius aktyviai dalyvauja automobilio stabdymo procese, todėl žiemą svarbu, kad protektorius būtų kuo gilesnis. Jam sudilus automobilį sustabdyti bus sunkiau ir stabdymo laikas ir kelias bus ilgesni, o tai gali būti pavojinga. Vasarinių ir žieminių protektorių raštai taip pat stipriai skiriasi. Žiemos sezonui pritaikyti raštai yra gilesni, rečiau išdėstytais kubeliais su didesniu griovelių skaičiumi. Jie yra suprojektuoti taip, kad surinktų sniegą. Visą tai pritaikyta geresniam sukibimui su būtent žiemos keliais. Vasara toks protektorius blogai kimba prie kelio, trukdo manevruoti posūkiuose ir greitai stabdyti.

Skirtingų sezonų padangų stabdymo greičio skirtumai 

Skirtingų sezonų padangų stabdymo greičio skirtumai

Internete galima rasti bandymą, kurio metu buvo nustatomi skirtumai stabdant su žieminėmis ir vasarinėmis padangomis. Eksperimentui įgyvendinti buvo naudojami du identiški automobiliai su skirtingomis padangomis. Oro temperatūra 15 laipsnių šilumos, o tai jau skaitosi per aukšta temperatūra žieminėms padangoms eksploatuoti. Eksperimento tikslas buvo pasiekti įprastą važiavimo greitį vadovaujantis Kelių eismo policijos duomenimis ir apskaičiuoti per kurį laiką automobiliai sustos ir kokio atstumo tam prireiks. Bandymo metu naudota greičio matavimo įranga. Matavimas buvo atliktas automobiliams pasiekus maždaug 60 km/val. greičiu ir 70 km/val. Pasak Kelių policijos, Lietuvos gatvėse dažniausiai fiksuojamas toks greitis.

Rezultatai parodė, kad automobiliui su žieminėmis padangomis pasiekus 63 km/val greitį, jo lėtėjimo pagreitis siekė 8,81 m/s². Tuo tarpu automobilis su vasarinėmis padangomis rodė geresnius rezultatus, net 9,51 m/s². Skaičiuojant stabdymo laiką, “žieminiam” automobiliui nuo 63 km/val pasiekti 0 km/val prireikė 2,14 sekundžių, o “vasariniam” 2,05 sekundžių. Atrodo, visai nedidelis skirtumas ar ne? Tačiau pasak specialistų, toks skirtumas sudaro vidutiniškai apie 30 cm papildomo kelio.

Lyginant metrus, kada abu automobiliai pasiekė 62 km/val. O tada stabdė, skirtumas atrodo jau rimčiau, net 1,56 metro. Didinant greiti didėja ir atstumas. Automobiliams įsibėgėjus iki 74 km/val, rezultatas buvo drastiškas. Automobiliui su žieminėmis padangomis sustoti prireikė net 2,5 metrų daugiau nei automobiliui su vasarinėmis padangomis. Tokia kelio atkarpa prilygsta pėsčiųjų perėjos pločiui. Tai reiškia, kad “vasarinis” automobilis sustotų tiesiai prieš pėsčiųjų perėją, o “žieminis” tiesiai ant jos ar net už jos. Tai leidžia suprasti, kad važinėti vasarą su žieminėmis padangos ne tik sudėtinga pačiam vairuotojui, bet ir labai pavojinga pėstiesiems ir kitiems eismo dalyviams. Bandymo rezultatai leidžia suprasti, kad didėjant greičiui atitinkamai ilgėja stabdymo laikas ir sustojimui reikalingas atstumas. Taigi jei vis dar galvojate ar verta pasikeisti padangas vadovaudamiesi finansiniais sumetimai, pagalvokite dar kartą. Juk nuo jūsų gali priklausyti jūsų pačių ar kieno nors kito gyvybė. 

Kodėl vertėtų vasarą pasikeisti padangas?

Atsakant į šį klausimas paprastai, padangos, kaip ir batai, yra pritaikytos tam tikram sezonui. Juk žiemą renkatės šiltus batus, o ne basutes. Dėl tos pačios priežasties padangas taip pat reikia rinktis pagal sezona. Žieminės padangos yra pritaikytos važiavimui sniegu ir ledu padengtais keliais. Jos blogiau nei vasarinės kimba su asfaltu. Tai reiškia, kad automobilį bus sunkiau valdyti posūkiuose. Be to, atsiranda mažesnio padangų sukibimo su keliu dėl vandens pavojus (akvaplaningas). Taip pat buvo atlikti bandymai, kurie parodė, kad žieminių padangų stabdymo rezultatai yra blogesni nei vasarinių. 

Važiavimui vasarą padangų guma turi būti pakankamai kieta, kad būtų užtikrintas geras sukibimas su kelio danga. Žieminių padangų guma yra pakankamai minkšta, ji yra optimaliausia esant iki +7 laipsnių šilumos. Esant aukštesnei oro temperatūrai ji dar labiau suminkštėja. Visa tai blogai atsiliepia automobilio stabilumui kelyje. Tokios padangos greičiau dyla, o tai reiškia, kad saugumas kelyje mažėja. Padangas verta keisti ir dėl ekonominių priežasčių. Vasarą važinėjimas žieminėmis padangomis kerta per vairuotojo kišenę, juk sudilusias padangas teks pakeisti naujomis, o važinėjant žieminėmis vasarą atverti piniginę teks greičiau nei planavote.

Kodėl vertėtų vasarą pasikeisti padangas?

Kaip galima sutaupyti?

Kaip jau minėjome, kai kurie vairuotojai nenori keisti padangų dėl keitimo darbų bei pačių padangų kainų, vis dėlto reikia pabrėžti, kad būtent tai ir yra ekonomiškas variantas. Turėti vasarinių ir žieminių padangų komplektus sutaupys jums daugiau pinigų, nei važinėjant žieminėmis vasarą. Be to, visada galite išmokti savarankiškai pasikeisti padangas, taip sutaupysite keitimo darbų pinigus. Jei važinėjate mieste, miesto apylinkėse ar ypač gerai nevalytais keliais, o oro temperatūros skirtumai nebūna radikalūs, tuomet galite rinktis universalias padangas. Verta atminti, kad jos nėra idealiai pritaikytos nei žiemos, nei vasaros sezonams, tačiau jų stabdymo ir manevravimo rezultatai yra teigiami. 

Atrodytų, padangos juk nėra variklis ir nėra tiek daug niuansų, kuriems reikėtų skirti daug dėmesio. Tačiau nepamirškime, kad padangos tiesiogiai yra automobilio ratai kurių pagalba jis juda, tad kiekvieno vairuotojo pareiga yra užtikrinti sklandų, tvarkingą ir, svarbiausia, saugų automobilio judėjimą. Nors eksploatuoti žiemines padangas vasarą nėra draudžiama, svarbu suprasti, kad jos nėra tinkamiausios atėjus kitam sezonui. Tam įrodyti aprašėme bandymą, kurio rezultatai įrodė, kad stabdymo efektyvumas sumažėja vasarą važinėjant žieminėmis. Taip pat trumpai pristatėme padangų gumos sudėtį ir protektoriaus subtilybes ir nurodėme, pagal kokius kriterijus padangos skirstomos ir kuo jos skiriasi. Taip pat aprašėme, kokią įtaką vasaros sezono sąlygos ir keliai daro žieminei gumai. Norintiems sutaupyti pasiūlėme alternatyvų variantą. Bet kokiu atveju, mes rekomenduojame atsižvelgti į jūsų vairavimo stilių, apylinkes, kuriomis važinėjate ir pasirinkti optimaliausią variantą. Visada geriau rinktis universalias padangas, nei žiemines visiems sezonams. Nepamirškite, svarbiausia jūsų pačių ir aplinkinių saugumas. Būkite atsakingi kelyje.