Užsikimšo DPF kietųjų dalelių filtras: kaip išvalyti?

Užsikimšo DPF kietųjų dalelių filtras: kaip išvalyti?

Jei vairuojate dyzelinu varomą automobilį pagamintą po 2000 metų, greičiausiai žinote, kas yra DPF filtras. DPF (angl. Diesel Particulate Filter) – tai kietųjų dalelių filtras dyzelinių variklių išmetimo sistemoje. Jo paskirtis yra surinkti iš automobilio išeinančius suodžius, juos filtruoti ir pašalinti. Kietųjų dalelių filtrus pradėta aktyviai montuoti į automobilius įsigaliojus EURO 4 taršos reikalavimams 2006 metų pabaigoje. Viskas būtų puiku, tačiau vairuotojams kėlė rūpesčių filtro užsikimšimas ir didelė jo kaina, todėl nemaža dalis automobilių savininkų rado išeitį –  demontuoti filtrą. Tačiau ir į tai buvo atsakas, nuo 2013 metų kovo 1 d., įsigaliojus ES teisės aktams imta griežčiau tikrinti išmetimo sistemą techninės apžiūros metu. Sugriežtinti reikalavimai išmetamųjų dujų parametrams, o tai reiškia, kad netvarkinga išmetimo sistema negalės užtikrinti geros filtracijos ir į aplinką bus išmesta daugiau kenksmingų dalelių nei leistina. Atitinkamai, privalomos techninės apžiūros toks automobilis nepraeis. Tad šiame straipsnyje nesivelsime į diskusijas apie filtro privalumus ir trūkumus, o pakalbėsime kam reikalingas filtras, kas signalizuoja apie jo užsikimšimą, kaip jį išvalyti ir kaip atkurti jo pralaidumą ir funkcionalumą.

Kam reikalingas DPF filtras ir kaip jis veikia?

Kam reikalingas DPF filtras ir kaip jis veikia?

DPS filtras reikalingas tam, kad kenksmingos medžiagos, liekančios sudegus kurui, nepatektų į aplinką. Kenksmingos dalelės ne tik teršia aplinką, bet ir yra žalingos žmogaus sveikatai. 

Filtro sistemoje yra talpykla, kurioje kaupiasi suodžiai. Pasiekus tam tikrą lygį, vyksta automatinis valymas. Apie tai, kad vyksta šis procesas jums praneš prietaisų skydelyje užsidegusi lemputė, padidėję variklio sūkiai ir didesnės degalų sąnaudos. Vykstant šiam procesui svarbu yra neužgesinti variklio iki jo pabaigos, kitaip procesas bus nutrauktas ir gali būti padaryta žala filtrui, o jis, kaip minėjome, yra brangus. Todėl jūsų pačių gerovei pasistenkite laikytis šios rekomendacijos. 

Jei važinėjate dažniau miesto gatvėmis mažu greičiu, valymosi procesas vyks kas 300-800 km. Jei važinėjate didesniais atstumais, tuomet valymas vyks kas 1000-1500 km. 

Švarus ir tvarkingai veikiantis filtras padės sumažinti dyzelinių variklių kietųjų dalelių išmetimą ir išvengti pelenų susidarymo filtre, pagerins automobilio eksploatacines savybes, sumažins degalų sąnaudos bei padės išlaikyti tinkamą variklio darbą. 

Užsikimšusio DPF filtro požymiai

Užsikimšusio DPF filtro požymiai

Apie tai, kad metas valyti DPF filtrą jums signalizuoja užsidegusi prietaisų skydelyje lempute DPF. Taip pat galite pajusti, kad sumažėjo automobilio variklio galia. Galite taip pat pastebėti, kad automobilis pradėjo sunaudoti daugiau degalų ir/ar tepalų nei įprastai. 

Kodėl užsikemša filtras?

Yra keletas priežasčių, kodėl užsikemša filtras. Vienos iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių yra dyzelino įpurškimo sistemos gedimai arba EGR vožtuvo gedimai. Kita galima priežastis yra laiku nepašalinti turbinos gedimai. Sugedus turbinai po kiek laiko tepalai yra išleidžiami į išmetimo sistemą ir patenka į DPF filtrą. Taip pat gali būti sugedę regeneracijos (savaiminio filtro valymosi) davikliai (pvz. slėgio ar temperatūros) ko pasekoje valymosi procesas nevyksta tinkamai dėl ko galiausiai ir užsikemša filtras.

Beje, didesnė tikimybė, kad filtras užsikimš yra jei dažniausiai važinėjate mažais atstumais. Taip pat esant agresyviam vairavimo stiliui, staigus greitėjimas esant mažiems sūkiams. Netinkamų produktų naudojimas, pavyzdžiui, naudojant degalus su dideliu sieros kiekiu ar prastos kokybės variklinę alyvą. 

Kaip valomas DPF filtras?

Savarankiškai pilnai išvalyti filtro nepavyks. Jam išimti reikia specialios įrangos, kuri naudojama autoservisuose. Yra keletas būdų kaip valomi filtrai.

Populiariausias ir kone saugiausias būdas yra plovimas srove. Plovimui naudojama stipri vandens ir hidrokarboninio skysčio mišinio srovė. Tad namų sąlygomis atlikti tokią procedūrą yra praktiškai neįmanoma. 

Kaip tai veikia? Visų pirma, pasitelkiant specialią įrangą filtras yra išmontuojamas ir atliekama išorinė ir vidinė jo patikra endoskopu. Paskui seka pralaidumo testavimas ir gavus rezultatus pradedamas plovimas. Filtras plaunamas tam tikros temperatūros vandens, chemijos ir oro mišiniu, kuris tiekiamas 160 litrų per minutę greičiu.

Plovimo metu pašalinamos PM5, PM10 dalelės, alyvos likučiai, ceris (FAP filtruose).

Toks plovimo būdas yra saugus, efektyvus ir tausoja filtrą lyginant su išdeginimo valymo būdu. Po procedūros filtro pralaidumas atstatomas iki 98%. Plovimui tokiu būdu filtro nereikia ardyti ir pjaustyti, o išvalius jį galima patikrinti užterštumo lygį prieš ir po, bei atspausdinti patikros rezultatus. 

Galimas ir išmontuoto filtro mirkymas cheminėse priemonės. Po to filtras išplaunas stipria vandens srove. Tačiau valymas tokiu būdu gali pažeisti filtrą.

Išdeginimas. Filtras nebūna išmontuojamas, bet automobilis prijungiamas prie diagnostinio įrenginio. Varikliui pasiekus reikiamą temperatūrą prasideda išdeginimo procesas. Tokį valymo būdą galima atlikti tiek vieną kartą, kitų atveju galima smarkiai jį pažeisti. Be to, yra tikimybė, kad procedūros metu filtras užsidegs ar sprogs, todėl jei norite to išvengti, apsvarstykite kitus valymo būdus.

Išdeginimas indukcinėje krosnyje. Valymas tokiu būdu vyksta išdeginant filtro įdėklą apie 600 °C temperatūroje. Po procedūros jis testuojamas ir, jei reikia, procedūra kartojama. Toks valymo būdas laikomas labai saugiu, kadangi filtras veikiamas jam pritaikyta temperatūra. 

Filtras po plovimo

Išvalius filtrą jo tarnavimo laikas atsinaujina. Tai reiškia, kad jį eksploatuoti galima tiek pat, kiek ir naują filtrą, o tai sudaro apie 120.000 km – 180.000 km. Taip pat sutaupomi pinigai. Naujas filtras jums atsieitų nemenką sumą. Taigi tai didelis pliusas vairuotojams. Pastebėsite, kad sumažėjo degalų sąnaudos ir atsistatė optimali variklio galia. Automobilio išmetimo sistema veiks tavrkingai, o tai reiškia, kad į aplinką pateks mažiau kenksmingų dalelių, privaloma techninė apžiūra praeis sėkmingai. 

Kaip atkurti DPF filtro pralaidumą ir funkcionalumą?

Galima savarankiškai padidinti filtro pralaidumą. Tam yra keletas būdų.

Išvažiuokite į greitkelį ir didesniu nei 70–80 km/h greičiu nuvažiuokite porą dešimčių kilometrų. Per tą laiką išmetamųjų dujų temperatūra pakyla ir filtre esantys suodžiai sudega.

Naudokite DPF filtrų valymo priemonę. Tai nebrangi priemonė, kurią galite nusipirkti bet kokioje specializuotoje parduotuvėje. Priemonė pilama tiesiai į degalų bakelį. Gamintojas teigia, kad ji padeda pravalyti filtrą, tačiau geriausių rezultatų pasieksite naudodami ją reguliariai.

Dar viena gelbstinti valymo priemonė pilama tiesiai į filtrą. Norint ją panaudoti reikės kiek pasistengti, kadangi reikia išmontuoti išmetamųjų dujų slėgio arba temperatūros jutiklį, esantį išmetimo sistemoje prieš DPF filtrą. Žarnos ar aplikatoriaus pagalba priemonė purškiama tiesiai į filtrą ir atgal sumontuojamos demontuotos dalys. Rekomenduojama palaikyti variklį įjungtą apie keletą minučių, o paskui kiek prasivažiuoti. 

Svarbu! Jei filtras yra stipriai užterštas, šios priemonės gali būti neveiksmingos. Tokiu atveju teks ieškoti profesionalios pagalbos.

DPF filtras yra būtinas komponentas dyzelius variklius turintiems automobiliams. Ir nors anksčiau bandyta priešintis demontuojant juos, šiandien toks triukas nebus sėkmingas. Privalomos techninės apžiūros metu bus nustatyta ar esate sąžiningas vairuotojas, todėl apgaulystė nepavyks. Verčiau pasirūpinkite filtru iš anksto, kad netektų susidurti su brangiomis išlaidomis. Straipsnyje aprašėme kam reikalingas filtras, su kokiomis problemomis gali susidurti vairuotojai ir kaip laiku atpažinti su filtru susijusias problemas. Trumpai aptarėme kokie yra filtrų valymo variantai, jų pliusai ir minusai. Bei minėjome kaip patys galite savarankiškai juo pasirūpinti. 

Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.