Tepalų nuotėkis iš automobilio: priežastys, pasekmės, gedimų šalinimo sprendimai

Tepalų nuotėkis iš automobilio: priežastys, pasekmės, gedimų šalinimo sprendimai

Variklio tepalai atlieka labai svarbias funkcijas. Jie sukuria plėvelę ant detalių paviršiaus, kad išvengti jų susidėvėjimo, taip pat pašalina šilumą iš judančių komponentų, apsaugo detales nuo korozijos. Be visa ko, tepalai dar ir valo variklį. Jų trūkumas yra labai pavojingas varikliui. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kodėl gali atsirasti nuotėkiai, nurodysime, kur ieškoti gedimo, ir išsiaiškinsime, ar saugu vairuoti automobilį su atsiradusiu tepalų nuotėkiu.

Kodėl automobilis praleidžia tepalus?

 Dažniausiai pasitaikančios automobilių tepalų nutekėjimo priežastys: 

Susidėvėję sandarikliai

Tarpinės, sandarikliai bei sandarinimo žiedai paprastai gaminami iš gumos, kuri per laiką praranda patvarumą ir tampa mažiau elastinga. To pasekoje automobilis pradeda praleisti tepalus tose vietose, kur sandarikliai liečiasi su detalių paviršiumi.

Kodėl automobilis praleidžia tepalus

Sprendimas:

 • Apžiūrėkite vožtuvo dangtį. Tepalo dėmės, atsiradusios ten, kur jis liečiasi su cilindro galvute, rodo, kad tarpinė yra sugedusi. Ją reikia pakeisti.
 • Patikrinkite variklio bloko ir cilindro galvutės sujungimo vietą: nutekėjimas šioje vietoje gali atsirasti dėl variklio perkaitimo, ko pasekoje atsiranda variklio bloko ir cilindro galvutės deformacija bei sugenda tarpinė.
 • Atsukite aušinimo skysčio bako dangtelį ir patikrinkite, ar jame nėra tepalo pėdsakų. Jų buvimas taip pat parodo, kad sujungimo vietoje tarp variklio bloko ir cilindro galvutės nebėra sandarumo.
 • Patikrinkite tepalų filtro kakliuką. Jeigu ant jo matosi baltos putos, tai jau yra ženklas, kad į tepimo sistemą patenka aušinimo skystis.
 • Pakeiskite cilindro galvutės tarpinę. Norėdami tai atlikti, nuvežkite savo automobilį į autoservisą, nes remontas greičiausiai neapsiribos tik naujos tarpinės montavimu: taip pat reikės šlifuoti besiliečiančius paviršius.
 • Patikrinkite uždegimo skirstytuvo tvirtinimo vietą. Jeigu aptinkate nuotėkį, pakeiskite tepalų sandariklį arba O formos žiedą.
 • Patikrinkite tepalų filtrą. Jeigu tepalai iš automobilio teka pro jų filtro sandariklį, tuomet pabandykite labiau suveržti detalę. Jei tai nepadeda, komponentą reikia pakeisti.
 • Patikrinkite alkūninio veleno tepalų sandariklius. Jų gedimą gali sukelti padidėjęs karterio dujų slėgis arba įrengimo klaidos. Sumontuokite naujas detales. Pastaba: šiam darbui atlikti reikės išardyti variklį. Todėl patartina pakeisti ir skirstomojo veleno tepalų sandariklius.

Patikrinkite alkūninio veleno tepalų sandariklius

Sistemoje padidėjęs slėgis

Susikaupusios priemaišos sumažina atskirų tepimo sistemos skyrių pralaidumą, o tai lemia vietinį slėgio padidėjimą. Jis, taipogi, gali atsirasti dėl karterio ventiliacijos komponentų užsikimšimo, ko pasekoje išmetamosios dujos patenka į tepimo sistemą. Todėl tepalai prasispaudžia pro sandariklius ir jungtis. Kartais problemą sukelia per didelis tepalų kiekis ir jo didelis klampumas.

Sprendimas:

 • Pasinaudoję manometru išmatuokite slėgį tepimo sistemoje. Jeigu šis yra didesnis už normalų, pereikite prie kito veiksmo.
 • Prisiminkite, kada paskutinį kartą keitėte tepalus. Jeigu nuo to laiko automobilis jau nuvažiavo apie 15 000 km, tuomet pakeiskite tepalą ir tepalų filtrą.
 • Įsitikinkite, kad jūsų naudojamas gaminys atitinka tą klampumą, kurį nurodė gamintojas. Jeigu jis yra didesnis už normalų, tuomet slėgis gali padidėti.
 • Praplaukite tepimo sistemą. Norėdami tai atlikti, supilkite specialų priedą į tepalų filtro kakliuką, užveskite variklį ir palikite kurį laiką jį veikti laisvąja eiga. Po to išleiskite skystį, pakeiskite filtrą ir įpilkite naujų tepalų.
 • Patikrinkite tepalų lygį. Jeigu jis viršija nustatytąjį, tuomet pašalinkite perteklių specialia vakuumine įranga arba per išleidimo kamštį.
 • Nuimkite ir patikrinkite slėgio ribotuvą. Jį išvalykite ir patikrinkite, ar laisvai juda blokavimo mechanizmas. Jeigu šis yra užstrigęs, pakeiskite vožtuvą arba visą siurblio sistemą.
 • Pašildykite variklį iki darbinės temperatūros. Nuimkite tepalų papildymo dangtelį ir ranka uždenkite skylę. Paprašykite asistento, kad keletą kartų paspaustų akceleratoriaus pedalą kol variklio greitis padidės iki 2000–2 500 aps./min. Jeigu tuo metu sistemoje jaučiate padidėjusį slėgį, tai reiškia, kad karterio ventiliacijos sistema yra sugedusi. Pristatykite savo automobilį į autoservisą remontui. Specialistai išvalys komponentus, o reikalui esant pakeis ir PCV vožtuvą bei tepalo gaudyklę.

Patikrinkite tepalų lygį

Montavimo klaidos

Netinkamas ir nenuoseklus varžtų priveržimas gali sukelti tarpinės deformaciją arba įtrūkimą. Be to, sandariklis gali sugesti nuo jam sutvarkyti naudojamų tarpinių ir klijų.

Sprendimas:

Pakeiskite sandariklius ir tarpines. Laikykitės gamintojo nurodytų suveržimo momentų. Tvirtinimo detales prisukite pagal transporto priemonės techninės priežiūros vadove pateiktą išdėstymą. Montuodami tepalų sandariklius, naudokite specializuotus įrankius.

Mechaniniai pažeidimai

Juos sukelti gali pašalinių objektų patekimas arba atsitrenkimas į kliūtį, kuriai tepalų karteris yra labiausiai pažeidžiamas.

Mechaniniai pažeidimai

Sprendimas:

 • Užsandarinkite įtrūkimą šalto suvirinimo būdu.
 • Pristatykite savo automobilį į autoservisą, kad būtų galima suvirinti tepalų karterį.
 • Sumontuokite tepalų karterio apsaugą. Jeigu dažnai važinėjate bekele arba prastos kokybės keliais, ši apsauga padės jums išvengti daugybės problemų.

Atsilaisvinusios tvirtinimo detalės

Dėl važiavimo prastos kokybės keliais arba per didelių automobilio vibracijų, pavyzdžiui, dėl susidėvėjusių pakabos komponentų, kai kurios tvirtinimo detalės gali atsilaisvinti. Dažnai automobilio tepalai teka būtent pro šias vietas.

Sprendimas:

Priveržkite gnybtus ir tvirtinimo detales. Reikalui esant juos pakeiskite.

Kodėl automobilio tepalo nuotėkis yra pavojingas?

Dėl tepalo trūkumo išauga kontaktuojančių detalių susidėvėjimas. Pirmiausiai, tai neigiamai veikia vožtuvo šerdies tarpiklių būklę, ko pasekoje problema tampa dar didesnė. Faktiškai, tepalai, kurių ir taip yra per mažai, patenka į variklio cilindrus ir ten sudega. Tolesnis tepimo trūkumas lemia skirstomojo bei alkūninio velenų bei variklio stūmoklių sunaikinimą. Kai kuriais atvejais dėl perkaitimo gali sulūžti ir švaistikliai.

Taipogi, kai iš jūsų automobilio teka tepalai, išsitepa pats variklio korpusas, o ant jo pradeda kauptis nešvarumai. Tai kenkia šilumos mainų procesams, padidina variklio apkrovą ir taip gali sukelti jo perkaitimą. Tepalas gali kauptis uždegimo žvakių šuliniuose, kas sukelia uždegimo sistemos gedimus. Be to, tepalai gali sunaikinti po variklio dangčiu esančių laidų bei sankabos elementų izoliaciją; jie taipogi gali suminkštinti gumines tvirtinimo detales, sandariklius bei sąveikauti su plastikinėmis detalėmis.

Jeigu mano automobilyje yra tepalų nuotėkis, ar galiu toliau juo važiuoti?

Jeigu nuotėkis yra didelis, pavyzdžiui, esant perforuotam tepalų karteriui, automobilį naudoti draudžiama. Tokiu atveju geriausia pasinaudoti vilkimo paslaugomis. Jeigu pažeidimai nedideli, galite pabandyti juos sutvarkyti sandarikliu ar šaltu suvirinimu. Pakeliui į autoservisą, būtinai stebėkite tepalų lygį. Kai tik jis sumažėja, papildykite tepalus iki reikiamo lygio, kad variklio detalės neliktų be tepalo.

Jeigu mano automobilyje yra tepalų nuotėkis, ar galiu toliau juo važiuoti

Ar gali būti, kad esant tepalų nuotėkiui variklis neužsives?
Paprastai tepalų nuotėkis neturi įtakos variklio užvedimui. Tačiau kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, jei automobilis turi tepalų lygio jutiklį, o jo kiekis yra pasiekęs kritinį tašką, elektroninis valdymo blokas gali neleisti užvesti variklį.

Išvada

Variklio eksploatavimo laikas tiesiogiai priklauso nuo tepalų lygio. Todėl bet kokie jo nuotėkiai yra pavojingi. Problemą reikėtų pašalinti nedelsiant. Juk remontuoti automobilį, kuriame atsirado tepalų nuotėkis, visuomet yra pigiau nei kapitališkai remontuoti ar visai pakeisti variklį.