Kuro filtras: simptomai ir funkcijos

Kuro filtras: simptomai ir funkcijos

Kuro filtras – viena iš automobilio dalių, kuri yra labai nuvertinama ir jai skiriama nepakankamai dėmesio. Šiame straipsnyje norėtume nuteikti priešingai. Kuro filtras yra labai svarbi dalis. Nors automobilio darbas tiesiogiai ir nepriklauso nuo šios dalies, tačiau verta prisiminti, kad automobilyje nereikalingų ar nesvarbių dalių nėra ir kiekviena atlieka svarbią funkciją. Susidėvėjus filtrui vairuotojas gali susidurti su nemaloniomis pasėkmėmis ir labai brangiu remontu. Svarbu atkreipti dėmesį, kad pats filtras kainuoja nebrangiai ir keitimo darbai taip pat nėra sudėtingi. Todėl protinga būtų nelaukti kol iškils rimtų problemų, o stengtis jų išvengti reguliariai keičiant filtrą. Taigi pakalbėkime kas yra kuro filtras, kokios jo funkcijos ir svarba, kokie jie būna. Taip pat aptarsime kas signalizuoja apie filtro gedimus, kokios to priežastys ir pasekmės. Galiausiai paminėsime kada turi būti keičiama ši dalis.

Kas yra kuro filtras, jo svarba ir funkcijos

Kas yra kuro filtras

Kuro filtras tai automobilio dalis, kuri filtruoja kurą prieš jam patenkant į kitas kuro sistemos dalis. Šiandienos rinkoje vartotojams pristatomas itin švarus kuras, kuris privalo atitikti Europos Sąjungoje nustatytus reikalavimus. Tačiau jame vis tiek randama automobiliui kenksmingų dalelių tokių kaip smėlis, metalų ir rūdžių dalelės, organinės nuosėdos, dumblas ir kita. Visa tai daro neigiama įtaką varikliui, kuriam su laiku gali būti padaryta negrįžtama žala. Kai kurie vairuotojai norėdami sutaupyti renkasi abejotinos kokybės degalus. Dažnai kurą perka iš nepatikimų tiekėjų ar perpardavinėtojų. Kai kurių degalų kilmė net nėra žinoma (degalinėse kuras privalo būti sertifikuotas ir atitikti visus reikalavimus), o tai reiškia, kad jo kokybė gali laisvai varijuoti nuo labai geros iki labai blogos. Nekyla abejonių, kad pilant tokį kurą jūsų automobiliui gali būti padaryta neatitaisoma žala. Kuro filtro užduotis yra sulaikyti visas kenksmingas daleles. Pagal naudojamų degalų tipą filtrai skirstomi į benzininių ir dyzelinių variklių kuro filtrus. Benzininiuose varikliuose naudojamas filtras privalo sulaikyti didesnes nei 10 μm daleles, o dyzelinių variklių filtrams tenka dar dar daugiau darbo, jie turi sulaikyti didesnes nei 3 μm daleles. 

Vieta automobilyje

Filtras gali būti montuojamas keliose vietose. Dažnai jis randasi po variklio gaubtu variklio kameroje. Automobiliuose su įpurškiama degalų sistema kuro filtras gali būti montuojamas prie degalų bakelio ar tiesiai jame. Dyzeliniuose varikliuose filtras montuojamas po variklio gaubtu prie aukšto slėgio siurblio. 

Kuro filtro sandara ir veikimo principas

Iš esmės, šio filtro sandara nėra sudėtinga. Jis yra nedidelės skardinės formos, kuriame yra specialus įdėklas pagamintas iš celiuliozės arba sintetinio pluošto. Iš šonų yra junginių prie kurių prijungiamos kuro sistemos žarnelės. Filtrą dengia korpusas, kuris yra pagamintas iš metalo arba plastiko. Verta atkreipti dėmesį, kad filtrai turi numatytą benzino ar dyzelio srauto kryptį. Filtruose taip pat gali būti naudojamos tokios sistemos kaip magnetai metalo dalelėms sulaikyti, vožtuvai apsaugantys nuo degalų grįžimo atgal, filtrų šildytuvai ir davikliai vandens kiekiui degaluose nustatyti. Dyzeliniuose varikliuose naudojami filtrai dar turi vandens nusodintuvą ir kai kuriuose iš jų yra galimybė nupilti vandenį atsukus vožtuvą su tarpine. 

Kuro filtro gedimo ar susidėvėjimo požymiai

Apie tai, kad filtras gali būti sugedęs ar pasenęs jums turi sufleruoti visų pirma šie požymiai:

  • ! automobilis sunaudoja degalų daugiau nei įprastai;
  • ! traukos sumažėjimas;
  • ! trūkčioja važiuojant į kalną ar nuokalne;
  • ! sunkiau užsikuria variklis;
  • ! automobilis gęsta tuščioje eigoje;
  • ! spaudžiant akseleratorių automobilis gęsta;
  • ! juodi dūmai iš išmetimo vamzdžio (netinkamas degalų-oro mišinys);
  • ! degančios variklio alyvos smarvė.

Jei pastebėjote bent kelis aukščiau išvardintus požymius, rekomenduojame visų pirma patikrinti filtro būklę. Žinoma, šie požymiai gali signalizuoti apie visai kitus gedimus, tačiau filtras yra nebrangi ir lengvai pakeičiama dalis. Tad vietoj brangios diagnostikos ar variklio ardymo siūlome visų pirmą atkreipti dėmesį į tai, ką sutvarkyti būtų lengviausia ir galbūt tai išspręs visas problemas.

Kada ir kodėl keičiamas kuro filtras?

Kada ir kodėl keičiamas kuro filtras?

Visų pirma atsakysime į pagrindinį ir svarbiausi klausimą – kodėl taip svarbu keisti kuro filtrą? Atsakymas paprastas. Kuro filtras yra tiesiogiai susijęs su kuro įpurškimu ir vaidina pagrindinį vaidmenį užtikrinant įpurškimo sistemos patvarumą. Jei filtras nebeatlieka savo funkcijos, degaluose esantys nešvarumai pateks į purkštuvus ir pažeis juos. Svarbu pabrėžti, kad įpurškimo sistemos remontas yra labai brangus ir sudėtingas, o jai sugedus automobilis paprasčiausiai negalės būti eksploatuojamas.

Jei įpurškimo sistemos gedimai nekelia susirūpinimo, verta atminti, kad susidėvėjęs kuro filtras praleidžia daleles, kurios nusėda ant stūmoklių, vožtuvų,  kitų variklio dalių ir gali juos rimtai pažeisti. Taip pat gali grėsti variklio elementų korozija, kadangi pažeistas ar pasenęs kuro filtras nebegali išvalyti kuro nuo vandens ir jis patenka į variklį.

Nelaukite kada pastebėsite nesklandumų eksploatuojant automobilį. Keiskite filtrą reguliariai, patartina kas 20–30 tūkst. km arba kartą per metus. Jei įsigijote jau naudotą automobilį ir nežinote, kada paskutinį kartą buvo keistas filtras, rekomenduojama jį pasikeisti. Šitaip jūs išvengsite ne tik potencialių gedimų, bet ir sutaupysite pinigų.

Tinkamiausias metas filtro keitimui yra ruduo arba žiema. Tai ypač aktualu vairuojantiems automobilius varomus dyzelinu, kadangi žemoje temperatūroje susidaro filtrą užkemšančios dalelės ir nuosėdos.

Būtina pažymėti, kad jei pastebėjote nesklandumus neseniai pakeitę kuro filtrą, neskubėkite kaltinti gamintojo dėl galimų defektų. Gali būti, kad montavimo metu įvyko klaida arba darbas buvo atliktas nekokybiškai. Įsitikinkite, kad naujas filtras yra įstatytas tinkamai. 

Kaip prailginti kuro filtro tarnavimo laiką?

Anksčiau ar vėliau jį vis tiek teks pakeisti, tačiau galite ir patys pasirūpinti, kad šis tarnautų ilgiau. Visų pirma rinkitės tik geros kokybės kurą, venkite neaiškių gamintojų ar platintojų. Kaip jau minėjome, degalinėse parduodamas kuras atitinka visus Europos Sąjungoje keliamus degalų kokybės reikalavimus. Stenkitės nevažinėti su pustuščiu baku ir pasirūpinkite, kad degalų kiekis bake būtų pakankamas. Važinėjant pustuščiu baku didėja rizika, kad ant dugno susikaupusios nuosėdos pateks į kuro siurblį. Be to, gali kauptis vandens kondensatas, o tai gresia korozija. 

Apibendrinimui, kuro filtras yra maža, tačiau labai svarbi dalis, kuri filtruoja kurą ir apsaugo kitas kuro sistemos dalis nuo galimų pažeidimų. Juo reikia rūpintis taip pat kaip ir kitais variklio komponentais, kadangi jo užsikimšimas ar gedimas gali sukelti daug rūpesčių, kurie smarkiai paplonins automobilio savininko kišenę. Svarbu stebėti savo automobilį ir laiku keisti kuro filtrą net jei ir jokie požymiai nenurodo jo defektų ar netinkamo darbo. Svarbu atsiminti, kad benzininiams ir dyzeliniams varikliams skirti kuro filtrai skiriasi. Taip pat gali skirtis ir jų vieta automobilyje. Siekiant išvengti tiek filtro išankstinio nusidėvėjimo, tiek variklio gedimų, visada aprūpinkite automobilį tik geros kokybės degalais. Nevažinėkite apytuščiu baku, tai gali sukelti pažeidimų, kadangi filtro užduotis yra sumažinti kenksmingų dalelių patekimą į kitus kuro sistemos komponentus, bet tai negarantuoja visiško jų pašalinimo.