Kaip veikia parkavimo sistema?

Tikriausiai dauguma vairuotojų sutiks, kad automobilio parkavimas nėra pati lengviausia užduotis. Ypač jei automobiliui pastatyti yra labai mažai vietos. Didėjant miestams, plečiantis infrastruktūrai vietos parkavimui lieka vis mažiau ir mažiau. Be to, su laiku automobiliai tobulėja ir tampa vis didesni, kas taip pat apsunkina parkavimosi procesą. Net ir įgudusiam vairuotojui kyla sunkumų statant automobilį, o naujokams keliuose tai tampa tikru išbandymu. Kadangi vietos vis mažėja, o automobiliai vis modernėja ir didėja, tampa ypač neramu, kad besiparkuojant bus kliudomas šalia esantis automobilis, ar savojo automobilio bamperiu užvažiuosime ant šaligatvio bortelio ir tokiu būdu nutiesime sau kelią tiesiai į autoservisą. Pagal draudimo kompanijų duomenis, apie 30 proc. eismo įvykių nutinka važiuojant atbuline eiga. Tačiau gera žinia ta, kad šiandien parkavimosi procesas gali būti lengvesnis ir saugesnis parkavimo sistemos (parktronikų) dėka. Tai ypač pravartu vairuojant didesnių gabaritų automobilius, dažnai parkuojantis ribotos erdvės vietose ar vairuotojams, kuriems sunkiau sekasi parkuotis ar trūksta patirties. Šiame straipsnyje aptarsime, kokios būna parkavimo sistemos, kuo jos skiriasi ir kaip jos veikia. 

Parkavimų sistemų įvairovė nėra labai plati, tačiau šiandienos rinkoje esamos pateisina vairuotojų lūkesčius. Parkavimo sistemos nėra tobulos, kiekviena jų turi savo privalumus ir trūkumus, tačiau kasmet technologijos vis modernėja ir galbūt netolimoje ateityje rinkoje pasirodys tobula parkavimo sistema. Šiandien tobuliausia ir moderniausia laikoma automatinio parkavimo sistema, tad nuo jos ir pradėkime.

Automatinio parkavimo sistema

Norintiems maksimalaus komforto puikiai tiks ši parkavimo sistema. Vienu mygtuko paspaudimu automobilis pats suras tinkama stovėjimo vietą, vairuotojui net nereikės įvertinti vietos matmenų. Visgi daugelyje automobilių vairuotojui reikės pačiam spausti akseleratorių, stabdį ir perjungti pavaras. Visą kitą už vairuotoją atliks automobilis. Kalbant apie visiškai automatizuotą sistemą, jų šiai dienai yra nedaug. Tokias sistemas į kai kuriuos modelius diegia Tesla, BMW, Peugeot ir dar keletas markių. Automobiliuose yra įdiegta papildoma funkcija, kuri leidžia vairuotojui visiškai atsipalaiduoti ir vieno mygtuko paspaudimu leisti automobiliui atlikti manevrą.

Automobilis ne tik pats randa stovėjimo vietą, bet ir be vairuotojo pagalbos pastato automobilį. Tai reiškia, kad automobilis geba pats kontroliuoti akseleratorių, stabdžius ir pavaras. Kai kurie automobiliai gali patys įvažiuoti į stovėjimo vietą vairuotojui išlipus iš automobilio. Tai ypač pravartu esant labai ribotai stovėjimo vietai, pavyzdžiui, garaže. Žinoma, tokia funkcija dar nėra visiškai tobula, kadangi automobilis gali judėti tik tiesia linija, todėl vairuotojui teks pastatyti automobilį taip, kad šis galėtų nusitaikyti tiesiai į stovėjimo vietą. Kalbant apie minusus, svarbu paminėti, kad nors automatinio parkavimo sistema ir atleidžia vairuotoją nuo manevravimo stovėjimo aištelėje ar kitoje parkavimosi vietoje, vis dėlto automobilyje yra užprogramuotas tam tikras atstumas ir kiti parametrai pagal kuriuos nustatoma, ar vieta yra tinkama parkuotis. Dažniausiai šie parametrai yra gana dideli, o patyręs vairuotojas galėtų savarankiškai pastatyti automobilį į vietą, kuria sistema pripažino kaip kaip netinkamą. Galima daryti išvadą, kad automatinio parkavimo sistemos nors ir yra techniškai patogios, bet faktiškai nepraktiškos miestuose, kur stovėjimo vietos yra labai ribotos. Manoma, kad tokia sistema veiktų idealiai, jei visi automobiliai stovėtų tvarkingai, o pačios stovėjimo vietos būtų pritaikytos automobilių parametrams.

Ne tokios modernios, tačiau seniai šiuolaikiniuose automobiliuose naudojamos parkavimo sistemos yra dvi: ultragarsinės ir elektromagnetinės. Šių abiejų sistemų veikimo principas yra panašus. Ant automobilio priekinio ir galinio bamperių yra parkavimo davikliai, kurie fiksuoja automobilio atstumą iki aplink esančių objektų. Davikliai perduoda šią informaciją į automobilio kompiuterį, kuris informuoja vairuotoją garsiniu signalu ir/ar vaizdu multimedijos įrenginyje. Vaizdinė informacija leidžia vairuotojui matyti visas aplink automobilį esančias kliūtis, kurias fiksuoja parkavimo sistema. Tokiu būdu pastatyti automobilį yra kur kas paprasčiau ir saugiau.

Ultragarsinė sistema

Kokia parkavimo sistema rinktis

Tokia sistema turi ultragarsinius daviklius, kurie yra montuojami automobilio bamperio išorėje. Daviklis skleidžia ultragarso bangas, kurios atsimuša į netoliese esantį objektą ir grįžta atgal. Tuomet daviklis išanalizuoja grįžusį signalą ir perduoda informaciją į valdymo bloką. Kadangi daviklio veikimo principas yra paremtas akustinėmis ultragarso bangomis, jis analizuoja atstumą iki kliūties pagal algoritmą apskaičiuodamas grįžtančio signalo sklidimo laiko skirtumą. Apie kliūtį vairuotojas informuojamas garsiniu signalu. Kuo arčiau kliūtis, tuo dažnesnį signalą girdi vairuotojas. Šios sistemos privalumai: ji yra pigesnė ir geba atpažinti kliūti automobiliui nejudant iš vietos. Trūkumai: norint įdiegti tokią sistemą teks gręžti bamperį, kadangi davikliai montuojami išorėje. Be to, nors davikliai ir fiksuoja kliūtis esančias iš automobilio priekio ir galo, tačiau “nemato” šonuose esančių kliūčių. Taip pat verta atminti, kad davikliai nefiksuoja labai mažų, aptakių ar plonų objektų, kadangi ultragarso bangoms nėra į ką atsimušti.

Elektromagnetinė sistema

Šios sistemos davikliai sukuria elektromagnetinį lauką aplink automobilio bamperį ir fiksuoja kiekvieną kliūtį, kurį patenką į šį lauką. Šie davikliai veikia transporto priemonei lėtai judant, kadangi sistema fiksuoja kliūtis tik automobiliui pajudėjus iš vietos, arba pašaliniam objektui judant pačiam. Užfiksavus kliūtį, sistema perduoda pavojaus signalą vairuotojui. Kuo signalas intensyvesnis, tuo kliūtis yra arčiau. Vairuotojas taip pat yra informuojamas vaizdine medžiaga ekranėlyje ar monitoriuje. Iš esmės veikimo principas panašus į ultragarsinės parkavimo sistemos veikimą. Elektromagnetinės parkavimo sistemos pagrindinis pliusas yra tas, kad davikliai yra montuojami vidinėje bamperio pusėje, jo nereikia gręžti, o davikliai yra nepastebimi. Minusas: tokia sistema yra brangesnė nei ultragarsinė. Taip pat jai veikti būtina sąlyga yra judėjimas (automobilio arba kliūties).

Aklosios zonos stebėjimo sistema atsarginės kameros 

Aklosios zonos stebėjimo sistema atsarginės kameros

Norint apsaugoti save, savo automobilį ir kitus eismo dalyvius galima įdiegti papildomų kamerų savo automobilyje. Aklosios zonos stebėjimo sistema fiksuoja automobilio šone esančius objektus ir įspėja apie pavojų. Turbūt net nereikia komentuoti, kodėl ši sistema yra ypač naudinga ir pravarti, kadangi visi vairuotojai žino kuo yra pavojinga akloji zona.  Atsarginės kameros praverčia didelių gabaritų transporto priemonėse, kuriose gamykliškai nėra įdiegtos kameros, ar esant ribotam galiniam matomumui. Tai galėtų būti autobusiukai ar automobiliai su priekaba. Kamera yra sujungta su automobilio multimedijos įrenginiu ir rodo galinį vaizdą vairuotojui įjungus galinę pavarą. 

Parkavimo sistemas išties palengvina parkavimosi procesą ir padeda išvengti susidūrimų su kitais automobiliais ar objektais parkuojantis lygiagrečiai ar galu. Vis dėlto sistema kol kas geba tik padėti vairuotojui pastatyti automobiliui, o ne atlikti šį veiksmą už jį. Todėl nereikėtų visiškai pasitikėti parktronikais. Juo labiau, kad kai kurie objektai gali būti neužfiksuoti. Renkantis parkavimo sistemą visada rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais ir išsirinkti jums optimaliausią variantą. Naujuose automobiliuose neretai jau būna įdiegti parktronikai. Esant ribotam galinio vaizdo matomumui ar vairuojant didelių gabaritų transporto priemonę galima rinktis papildomą galinę kamerą. Bet kokiu atveju, kokį variantą bepasirinktumėte, parkavimo sistemos padeda išvengti susidūrimų, kurių vairuotojas gali nepastebėti ar neatkreipti dėmesio.

    Asmeninė paskyra - Jūsų asmeninis pagalbininkas

    Galima stebėti išlaidas, vesti mašinos žurnalą, keitimų grafiką ir saugoti mėgstamą medžiagą, užrašus ir dokumentus.